RUS TURİSTLERİ ÖNEMSEMEK ZORUNDAYIZ

RUS TURİSTLERİ ÖNEMSEMEK ZORUNDAYIZ

RUS TURİSTLERİ ÖNEMSEMEK ZORUNDAYIZ

TURİSTE, KENDİ DİLİYLE HİTABEDEBİLMEK ÖNEMLİ!..

Bir turizm kenti olan Muğla'da, turizm sektörü, tüm sektörlere yön veren önemli bir sektör. Çünkü turizm sektörü denildiğinde, sadece o yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısıyla, turistlerin o yörede harcadıkları para ve  bozdurdukları döviz miktarı ile sınırlı bir kavram anlaşılmıyor.

Turizm sektörü öyle bir olgu ki, 36 ayrı sektörü de doğrudan veya dolaylı olarak etkiliyor. O nedenle, ülkemiz turizminin lokomotif güçlerinden birisi durumundaki Muğla'da, turizm sektörüne azami önemin verilmesi, turizmi olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir ayrıntıya izin verilmemesi, turizmin başarısı için de, yapılması gereken tüm ayrıntılara tüm kişi ve kuruluşların eksiksiz uymaları gerekiyor.

Muğla ili geçtiğimiz yıl 3 milyon 100 bin yabancı turiste ev sahipliği yapmıştı.. Bu sayı, sadece hava ve deniz yoluyla Muğla iline giriş yapan yabancı turistleri gösteriyor. Antalya'dan, İzmir'den veya diğer illerden giriş yaparak, tur otobüsleriyle yöreye gelen ve yörenin tarihi ve turistik yerlerinde tatillerini geçiren yabancı turistler bu sayıya dahil değildir.

Muğla ilinin yerli turistlerle birlikte yılda ağırladığı toplam turist sayısı ise, 7 milyonu geçmektedir.

İlin 2011 yılında belirlediği  yabancı turist hedefi ise, 3 milyon 500 bin, yöreye beklenenk toplam turist hedefi de 7 milyon 500 kişidir.

Turizmi, çok hassas dengeler üzerinde kurulmuş hassas bir teraziye de benzetebiliriz. En küçük bir darbe veya sarsıntı, terazinin dengelerini ve sektörün başarısını alt üst edebilir.

O nedenle de, bu konuda hiç unutmamamız gereken şeyin, tüm kişi ve kuruluşlara görev ve sorumluluklarının bulduğudur.

Geçtiğimiz günlerde basında bir haber dikkatimi çekmişti.

“Muğla ve yöresinde Rusça bilen rehber ve personel sıkıntısı yaşanıyor “ başlığı altında yayınlanan bir haberdi.

Haberin ayrıntısında da, “İngiliz turistlerin önemli bölümünü, paket tur fiyatlarında büyük indirime giden İspanya'ya kaptıran Marmarisli turizmcilerin imdadına, Rus turistler yetişti. Marmaris'e geçen yılın ilk 7 ayı içinde gelen Rus turist sayısı bu yıl aynı dönemde yüzde 38 artış göstererek 88 bine, Ukraynalı turist sayısı da yüzde 24 artış gösterip 43 bine ulaşınca, Rusça bilen rehber ve personel sıkıntısı baş gösterdi. “deniliyordu.

            Haberde, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, otellerin , acentelerin ve diğer işletmelerin, Rusça bilen personel sıkıntısının giderek büyüdüğünü belirterek şunları söylüyordu:

            “1990'lı yılların başından bu yana Marmaris'e gelen turist profilinin yüzde 60-65'ini İngilizler oluştururdu. O zamanlar çok gerilerde olan Ruslar, 2008'de 3'üncülüğe yerleşti. Ancak, 2011 sezonuyla birlikte İspanya'nın, Avrupalı turistlere yönelik fiyatlarda büyük damping uygulaması tabloyu değiştirdi. İlçeye gelen İngiliz sayısında bariz düşüş yaşanırken, vize zorunluluğunun karşılıklı kaldırıldığı Rusya'dan gelen turist sayısında ise büyük artış yaşandı. Hal böyle olunca, işletmecilerimiz de bu oranda Rusça bilen personel ihtiyacı duymaya ve  sıkıntısı yaşamaya başladı. “

            Aynı konuda görüş bildiren GETB Başkanı İlhan Açıkgöz de, "Rusça dil bilen rehber sıkıntısı daha da büyümeden önlem almaya çalışıyoruz. İş ve personel arayanlar birliğimize başvurabilir" diye konuşmuştu.

Marmaris Halk Eğitim Merkezi Müdürü Fahrettin Beğçe de Rusça dil kurslarına olağanüstü talep artışı görüldüğünü belirterek;

            "Kurumumuz 3 yıl önce Rusça kurslar düzenlemeye başladı. Ancak, katılım çok düşüktü. Vizeler kaldırıldığında da 2010-11 dönemi Rusça kursları bitmişti. Vizeler kalkar kalkmaz, başvurular yağmaya başladı. Eylül ayında başlayacak önümüzdeki dönemde dört eğitmen eşliğinde beş Rusça sınıfı oluşturmayı hedefliyoruz. "

            Muğla Esnaf Odaları Birlik Başkanı Åžükrü Ayyıldız da, yöreye gelen yabancı turistlerin kendi dillerinde hitap edebilmek ve esnafın Rusça öğrenebilmesi için kurs düzenlemeyi planladıklarını açıklıyordu.

Önemli olan ise, konunun ciddiyetini önceden görerek, gerek önlemlerin zamanında ve eksiksiz alınmasıdır. Atılan her adım, Muğla ve ülkemiz turizminin başarısı için atılmış olacaktır. Bunu kesinlikle unutmayalım!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68