Salihpaşalar Tartışması Büyüyor

Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı onayıyla GELİ'ye bağlı Salihpaşalar rezerv alanındaki 600 hektar alanın kamulaştırılması, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan tarafından meclis gündemine taşındı. Bilindiği üzere kamulaştırma kapsamında bölgede faaliyet gösteren yaklaşık 60 işyerinin istimlak edilecek olması arazi sahiplerinin de tepkisini çekmiş, itiraz süresini değerlendirmek isteyen arazi sahipleri yapılan toplantıyla gereken girişimlerde bulunmanın yollarını aramışlardı.

Salihpaşalar Tartışması Büyüyor
 Yatağan Termik Santrali'nin kömür ihtiyacının karşılanması amacıyla kamulaştırılan Salihpa-şalar kömür havzasında yapılması planlanan 600 hektarlık istimlak planı CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan tarafından Meclis gündemine taşındı.

Bilindiği üzere; 600 hektar alanın kamulaştırılmasına yönelik karar geçtiğimiz ay Bakanlar Ku-rulu'ndan çıkmış ve Cumhurbaş-kanı tarafından da onay almıştı.

Kararın çıkmasının ardından bölgede faaliyet gösteren yaklaşık 60 işyerinin kapanacak olması tepkileri de beraberinde getirdi.

Ticari faaliyetlerin yoğun olarak yürütüldüğü alanda yapılacak olan kamulaştırmalara tepki gösteren arazi sahipleri geçtiğimiz günlerde Entaş Dinlenme Tesisleri'nde bir araya gelerek 1 aylık itiraz sürecini değerlendirmek amacıyla bazı kararlar alırlarken, konuyu Türkiye Büyük Meclisi Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi ile ele alan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, kamulaştırmanın etkisiyle meydana gelebilecek sorunları dile getirdi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığı'na teslim ettiği soru önergesinin gerekçesini; “Yatağan Termik Santrali'nin yakıt ihtiyacının karşılanmasına devam edilebilmesi amacıyla kömür üretimine açılacak olan Muğla – Bayır – Salihpaşalar rezerv alanındaki 600 hektarlık alanın kamulaştırılması kararlaştırılmıştır. Bu yöndeki Bakanlar Kurulu kararı, 18.03.2013 tarihli ve 372 sayılı yazısı üzerine Resmi Gazete'nin 26 Nisan 2013 tarihli sayısında yayınlanmıştır.

Muğla ilimiz, ülkemizin enerji üretimine 3 termik santraliyle katkıda bulunmaktadır. Muğla ilimiz ayrıca turizm ve ihraç ürünleri ile ülke ekonomisine büyük katma değer sağlamaktadır. Muğla'ya bağlanan ana arter üzerinde olan Yatağan – Bayır - Salihpaşalar yolu ve mevkii üzerinde ciddi boyutta ekonomik yatırımlar mevcuttur. Özellikle Yatağan ve Muğla aksı üzerinde ve Muğla'ya giden güzergâhın sol tarafında Muğla ekonomisine ve istihdama büyük katkıda bulunan yatırımcı kuruluşlarımız var ve yatırım yapmaya devam ediyorlar.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (MUTSO) alınan bilgilere göre, özellikle Yatağan-Bayır ve Muğla aksı üzerinde ve Muğla'ya giden güzergahın sol tarafında 400 kişilik istihdam sağlayan 16 yatırımcı kuruluş vardır. Yine Yatağan Muğla istikametinin sağ tarafından da yaklaşık 200 metre iç cephesinde de mermer ve taş sektöründe bulunan yatırımcılar bulunmaktadır. Acele olarak yapılması planlanan bu kamulaştırmanın bu bölgedeki yatırımcıları rahatsız edeceği açıktır.  MUTSO'ya göre, bu yatırımcıların bir başka bölgeye giderek benzer yatırımları yapması da mümkün görünmemektedir. Bu kararın yatırımcıları ciddi sıkıntıya düşüreceği açıktır” ifadeleriyle açıkladı ve; “1 – Muğla – Bayır – Salihpaşalar güzergâhında bulunan sanayi yatırımlarını korumak için, bu alanı kamulaştırma kapsamı dışında tutmayı düşünüyor musunuz?

2- Muğla – İzmir yolunun trafik yoğunluğu göz önüne alındığında, kömür taşıma güzergahı nasıl belirlenecektir?

3- Bu rezerv alanının işletilmesinin verimli tarım alanlarını kullanılamaz hale getirme riskiyle ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmış mıdır?

4 - Bu girişimin çevre ve turizme vereceği zarar hususunda bir çalışma yapılmış mıdır?” sorularının cevabını istedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2013, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER