“Santral kabusumuz oldu”

Yatağan termik santralinin geçtiğimiz hafta yarattığı öne sürülen kirlilik nedeniyle Ziraat Odası Başkanlığı İlçe Kaymakamlığı’na yazılı olarak müracaatta bulunarak inceleme yapılmasını istedi.

“Santral kabusumuz oldu”
 Yatağan Termik Santralinin elektro filtrelerinin revizyona girmesi sonrası ünitelerin full oil ile devreye alınması neticesinde yaşanan kirlilik ilçe halkı tarafından tekiyle karşılanırken çevre belde ve köylerde yaşayan üreticilerde çiçek açma döneminde olan sebze ve meyvelerinin tarlada ve ağaçlarda zarar gördüğünü ileri sürerek Ziraat Odasını şikayet yağmuruna tuttular. Yatağanda santralden en fazla zarar gören kesimin çiftçiler olduğunun altını çizen Oda Başkanı Şenyüz Buğday, “santral yeraltı su kaynaklarından tutunda arazilerde yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelerin çiçek açma dönemine kadar her alanımızda bizlere zarar vermektedir. Bu zarar nedeniyle sağlımız ve çiftçilerimizin aile bütçeleri yani ekonomileri de darbe almaktadır. İnsanlarımızı geçici bahanelerle avutmaktan vaz geçsinler artık, santral çiftçinin kabusu haline geldi” diyerek tepkisini dile getirdi.
Öte yandan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday imzası ile 20 Haziran 2013 tarih ve 258 sayılı dilekçe ile Yatağan Kaymakamlığına verilen dilekçede, “Her ne kadar yazılı olmasa da sözlü olarak son on gündür termik santralden çıkan duman ve külden meyve ve sebzelerin zarar gördüğü yönünde odamıza yoğun şikayetler gelmektedir. Tarafınızdan gerekli incelemenin yapılıp gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederim” denildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2013, 19:23
YORUM EKLE