SANTRAL KORKUTTU

Yatağan Termik Santrali bacasından son gülerde sabah saatlerinden itibaren havaya yayılan toz bulutu şeklindeki duman görüntüsü vatandaşları tedirgin ederken, Santral yetkilileri santralin elektro filtrelerinde yapılan revizyon çalışmalarının ardından ünitelerin full oil ile devreye alınmasından kaynaklı görüntü kirliliği yaşandığını açıkladılar.

SANTRAL KORKUTTU
 Yatağan Termik Santralinin kül tutucu elektro filtereleri geçtiğimiz 25 Eylül tarihinde revizyona alınarak yenileme çalışmalarına başlandı. Revizyon çalışmaları kapsamında ilk olarak santralin 3. Ünitesi bakıma alınarak elektro filteresi söküldü, revizyon çalışmaları tamamlanan ünitenin geçtiğimiz Cuma günü ilk ateşlemesi yapıldı ve test çalışmalarına başlandı. Bu sırada yaklaşık 8 aydan bu yana devre dışı olan 3. Ünite full oil kullanılarak ateşlenerek devreye sokuldu. Santralin ilk ateşleme işleminin full oil ile yapılması nedeniyle bacalardan siyah duman yükselerek gökyüzünü kapladı. Yıllarca santralin yarattığı çevre kirliğinden nasibini alan ilçe halkı uzun süredir karşılaşmadıkları manzarayla yeniden yüz yüze gelmenin endişesiyle gazete ve resmi makamları telefon yağmuruna tutarak bilgi almaya çalıştı.
Konuyla ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan YEAŞ(Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş) Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül, “bilindiği üzere Yatağan Termik Santralinin kurulduğu günden bu yana elektro filterelerinde saman zaman bakım çalışmaları yapılmış ancak revizyona gidilmemişti. Geçtiğimiz yıl yapılan ihale ile üç ünitenin de elektro filtrelerini yenilenmesi için çalışma başlattık. Toplam 26 Milyon TL’ye mal olacak bu revizyon çalışması sonrası santralimizin elektro filtrelerinden çevreye dünya değerlerinin çok altında olan 50 mg/metreküpün altında bir toz salınımı söz konusu olacak ve pırıl pırıl bir çevrede enerji üretimimize devam edeceğiz. İnşalarımız rahat olsunlar şu anda yaşanan maalesef bir görüntü kirliliği, ancak bu çalışmayı yapıp testlerden olumlu sonuç almadan kabul yapamıyoruz. En ufak bir çevre kirliliği söz konusu değildir. Her şey daha yaşanabilir bir çevrede yaşayabilmemiz için yapılıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER