Santralin Kömür İhtiyacı Ortalığı Karıştırdı

TKİ'ye bağlı GELİ Müessese Müdürlüğü tarafından Yatağan Termik Santrali'ne kömür temin etmek amacıyla kamulaştırılan Salihpaşalar havzasında gündeme gelen, 600 hektarlık kamulaştırma atağı arazi sahiplerinin tepkisine neden oldu. Kararın önüne geçmek ama-cıyla dün Entaş Dinlenme Tesisleri'nde bir araya gelen arazi sahipleri kurulan komisyonla haklarını Bakanlık nezdinde arama kararı aldı.

Santralin Kömür İhtiyacı Ortalığı Karıştırdı
 TKİ'ye bağlı GELİ Müessese Müdürlüğü tarafından kamulaştırılan Salihpaşalar havzasına 600 hektar arazinin kamulaştırılarak katılması kararının Bakanlar Kurulu tarafından alınması ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanması, itiraz sürecinin değerlendirmek isteyen arazi sahiplerini harekete geçirdi.

İş adamı Sefa Altaş'ın organize ettiği toplantıyla Entaş Dinlenme Tesisleri'nde bir araya gelen arazi sahiplerine MUTSO Meclis Başkanı Hilmi Giresun'un da katılması dikkat çekerken, toplantıda ortak bir komisyonun kurulması ve taleplerin Bakanlık nezdinde gündeme getirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda konuşan Sefa Altaş uzun süredir sürecin takipçisi olduklarını belirterek; “Yolun sağındaki ve solundaki yerler istimlak olacak. Bir ay içinde buna itiraz etme hakkımız var. Buna itiraz edersek büyük bir yanlışın önüne geçilebilir.

Ortak bir kararla aramızda bir heyet belirlenmeli ve oluşturulacak olan yol haritasıyla gereken adımlar atılmalı” ifadelerini kullanırken, MUTSO Meclis Başkanı Hilmi Giresun konunun Bakanlık nezdine iletildiğinin ve milletvekilleriyle de görüşüldüğünün altını çizerek; “Konu hakkında birkaç gün evvel bilgi sahibi olduk. Yatağan Termik Santrali'ne kömür temin edilmesi amacıyla kamulaştırma söz konusu. Bu konuda geçen ay  Bakanlar Kurulu'nun aldığı karara onay da geldi. Bu etkenler çok önemli. Yatağan-Muğla güzergahının en önemli ticari alanlarından biri üzerinde 600 hektar alanın kamulaştırması yapılacaktır. Burada gelişmeye çok açık ticari sektörlerimiz var. Ülkenin katma değeri ve turizmini sağlayan, ülke sermayesine  katkıda bulunan  Muğla'nın ticari sektörlerine zarar verilmemesi gerekir. Aynı amaçla buradayız. Doğru stratejilerin izlenmesi gerekli çünkü Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı'ndan onay almış. Bu bölgenin kamulaştırılmasının bir kısmının çıkartılması gerekiyor. Evvelsi gün bu konuda bir çalışma yaptık. Milletvekilleri ile de görüşüldü. Sayın Bakana konuyla ilgili başvuruldu. Geli Müdürü ile de görüştük. O buralara ilk etapta dokunulmayacağını, ancak istimlağın kısa süre içinde başlayacağını söylüyor. Çok büyük bir alanda rezerv var.  Mantıklı olan gerekli alanların istimlak kapsamından çıkarılması” dedi.

Ayrıca toplantıda gerekli girişimlerde bulunulmazsa kamulaştırma çalışmalarının 5 yıl içinde tamamlanabileceği de belirtildi ve; “Çare oluş-turulacak heyeti siyasilerle birlikte Bakanla görüştür-mek. Gereken çalışma hep beraber yapılırsa bu gerekli alanlar istimlak içinden çıkarılacaktır. Önce birlik olmalıyız. Arazisi olan da olmayan da tek yürek olmalı. Çünkü arazisi olanın yaptığı yatırım hepimizin yatırımı.

Kömür işletmelerinden alınan bilgiye göre bazı alanlarda rezerv düşük. Kamu yararı aranmalı. Bunda kamu yararı var mı yok mu ona bakılmalı. Bir heyet oluşturulup üniversite ile beraber istihdam oranı ve işyerlerinin kazancı belirlenmeli. Ev ve işyeri kapatıldığı taktirde görülecek olan zarar hesaplanmalı ve rezervin boyutu düşünülmeli. Ekonomik kayıplar masaya yatırılmalı.

Devletin orda ki kamulaştırmayı yaparken harcayacağı para oradaki rezervi kurtarıyor mu. Bu veriler çok önemli. O verilerle gidilirse mücadele bakanlıkta dikkate alınacaktır. Yoksa acele kamulaştırmalar da devlet kimsenin gözünün yaşına bakmaz” denildi.

Bunun yanı sıra toplantıda, karara  1 aylık itiraz süresinin tanındığı ve bu süre içinde ge-reken girişimlerde bulunulması gerektiğinin altı çizildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER