Santraller İhale İlanına Çıkıyor İddiası

Termik santraller ve bağlı kömür ocaklarının özelleşmesine yönelik haberler kamuoyunu sık sık meşgul ederken, dün ‘Borsa Gündem’ adlı haber sitesinde yer alan Maliye Bakanı Ömer Mehmet Şimşek’in açıklamaları, Yatağan’da görev yapan enerji ve maden işçilerini heyecanlandırdı. Borsa Gündem’de yer alan habere göre; Haziran ayı içinde Yeniköy - Yatağan - Kemerköy Termik Santralleri tek gurup halinde ihale ilanına çıkacak.

Santraller İhale İlanına Çıkıyor İddiası
 Maliye Bakanı Mehmet Çelik’in, Başkent Gaz devri törenindeki konuşmalarına sitesinde yer veren Borsa Gündem adlı haber sitesi, Yeniköy - Yatağan - Kemerköy Termik santrallerinin tek gurup halinde haziran ayında ihale ilanına çıkacağı iddiasında bulundu. 
‘Özelleştirme Sırası Termik Santrallerde’ başlığıyla verilen haber şu şekilde; “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başkent Gaz'ın Torunlar Enerjiye devri töreninde konuşma yaptı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirmelere bundan sonraki dönemde ağırlıklı olarak Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) bünyesindeki termik santrallerle devam edileceğini söyledi. Başkent Gaz'ın Torunlar Enerji'ye devri töreninde konuşan Şimşek, Türkiye'nin enerji ihtiyacı dikkate alındığında özel sektörün enerji özelleştirmesine bundan sonra da ilgisinin kendilerini fazlasıyla memnun edeceğini belirterek, "Çünkü bu termik santraller, özel sektörün yatırımlarıyla çok dahi iyi çalıştırabilir, kapasite artırılabilir. Özel sektörün enerji özelleştirmelerine şimdiye kadarki ilgisi bizi fazlasıyla memnun etmiştir; bundan sonra bunun devamı son derece önemlidir" dedi. Kaynaklar, bundan sonraki süreçte, ÖİB'nin ilk olarak Haziran ayı içinde Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali'nin ve tek grup halinde Muğla Yeniköy - Yatağan - Kemerköy Termik Santralleri'nin ihale ilanına çıkacağını belirtiyor. Şimşek, özelleştirmelere dış finans ilgisinin sınırlı olduğunu, finansmanın ağırlıklı olarak yerli finans kaynaklarından sağlandığını da belirterek, "Bu kötü bir şey değildir. Bizim firmalarımız kârlılığı arttıracak ve sonra da çok çok daha yüksek değerlerden gerek borsaya gerek başka türlü değerlendirecek. Özelleştirmeleri mümkün kılan Türk finans sektörünün sağlam yapısıdır" dedi. Enerji özelleştirmelerinde şimdiye kadar yaklaşık 14 milyar dolar bedel karşılığı portföy özelleştirildi”

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 20:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin ışık
hüseyin ışık - 7 yıl Önce

satmalım bence bakın zara ediyor diye satılan süt sanayide şimdi rodos süt para basıyor hele de enerjide neden dışa bağımlı olalım

SIRADAKİ HABER