“Santraller ve Madenler, Vatandır-Satılamaz”

İşçi Parti Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacı, göreve geldikten sonra ilk basın açıklamasını yaptı. Helvacı, yaptığı açıklamada özelleştirme sürecine vurgu yaparken yeni yönetimi de tanıttı.

“Santraller ve Madenler, Vatandır-Satılamaz”
 2 Şubat Pazar günü gerçekleştirilen 1. Olağan Kurultay ile İlçe Başkanı seçilen Gıda Yüksek Mühendisi Recep Helvacı, göreve geldikten sonraki ilk basın açıklamasını yaptı. Helvacı yaptığı basın açıklamasında özelleştirme süreciyle ilgili olarak “Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy işçileriyle birlikteyiz” mesajı verirken yeni yönetimi de kamuoyuna tanıttı.

Helvacı, yaptığı basın açıklamasında; “Atatürk devrimlerini hâkim kılmak, cumhuriyeti yeniden kurmak, çağdaş ve çalışan Türkiye’yi inşa etmek için İşçi Partisi’ni büyütmek, bugünün temel görevidir. Ankara’yı yeniden Türkiye'nin başkenti yapmak, ülkemiz yönetimini BOP memurlarının elinden almak, bağımsız Türkiye’yi sağlamak, yaşadığımız tüm sıkıntıları aşmada birincil önemdedir. Bugün ülkemizde özellikle yaratılan bireyci, köşe dönmeci, vurguncu ve toplumsal çıkarların yok sayıldığı anlayışı reddediyoruz. İşçi Partisi, toplum adına hizmetin ve fedakârlığın adresidir. Tam bağımsız, demokratik ve özgür Türkiye için yurttaşlarımızı İşçi Partisi’ne üye olmaya ve görev almaya çağırıyoruz. İşçi Partisi İlçe Örgütü bu sorumluluk anlayışıyla Yatağan’da kurulmuştur.

Türkiye’de özelleştirme adı altında kamu kaynaklarının yağmalanmasına ve peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Şu an ilçemizin de gündeminde olan termik santrallerin ve kömür ocaklarının özelleştirme kapsamından çıkarılması için ilçe örgütü olarak tüm olanaklarımızla sonuna kadar mücadele edeceğiz. İşletme önünde kurdukları çadırla uzun süredir direnen ve bir dizi etkinlikle bu mücadeleyi büyütenler aslında Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesini yürütüyorlar.

Türkiye işçi sınıfının mücadelesine katkılar sunan, örnek başarılar yaratan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy işçileriyle birlikteyiz. Santraller ve madenler, vatandır-satılamaz. Birilerinin ayakkabı kutusunu doldurmaya çalışanlardan hesap soracağız.

Taşeron sisteminin kaldırılması, tüm işçilerin insanca yaşanabilir düzeyde ve eşit haklarla çalıştırılmasını sağlamak hedefimizdir. Bu hedefe kadar; taşeron işçisinin hukuksal ve uygulamalardan doğan sorunlarım kaldırmak için çalışacağız.

İlçemiz köylerinde çiftçilerimizin istimlâk edilen toprakları, tarım politikaları nedeniyle yaşanan sorunların aşılması için çalışmalar yürüteceğiz” dedi.

Helvacı, açıklamasını; “Aralık ayında atama ile göreve başlayan Yönetim Kurulu üye kayıt çalışmaları ve hazırlıklar sonunda 02.02.2014 tarihinde 1. Olağan Kurultayı’nı yapmış ve kurultay sonunda yapılan seçim sonucu yönetim aşağıda isimleri yazılı kişilerden oluşmuştur. Yapılan görev dağılımı ile Gıda Yüksek Mühendisi Recep Helvacı İlçe Başkanı, Evhanımı Mürüvvet Can İlçe Sekreteri, Emekli Memur Esat Özdemir Başkan Yardımcısı, siyasal bilimler fakültesi mezunu Emekli Savaş Yener İlçe Saymanı, İşçi Kadir Uyar, Öğrenci Emre Okka, Çiftçi Hasan Ali Uysal, Emekli İşçi İskender Mersin Yedek Üye olarak belirlenmiştir.

İşçi Partisi olarak ilçemizin gelişmesi ve güzelleştirilmesi amacıyla yerel yönetimlerde görev alarak yapılacak hizmetlerde söz sahibi olmak istiyoruz. Örgütlü mücadele eden bir kitleyi hiçbir kuvvet yenemez. Bunun için Yatağan’da örgütlenme kültürünü geliştirmeye çalışacağız. İşçilerin, köylülerin, esnafların, kadınlarımızın ve öğrencilerimizin dilek ve isteklerini yerel yönetime taşımak ve sonuna kadar takip ederek olumlu sonuçlanmasını sağlamak hedefimizdir” şeklinde tamamladı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER