Şarkılarla, türkülerle Turgut’ta kömür çıkartılmasına karşı çıktılar

Muğla Çevre Platformu tarafından Yatağan ilçesinin Turgut Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikte, Turgut’ta kömür çıkartılmaması için basın açıklaması gerçekleştirildi. Etkinlik, düzenlenen konserle son buldu.

Şarkılarla, türkülerle Turgut’ta kömür çıkartılmasına karşı çıktılar

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından, Turgut Mahallesi’nde “Kömüre hayır” etkinliği gerçekleştirildi. Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’ye ait santrali için kömür çıkartılacak olan Turgut Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, mahalle sakinlerinin destek vermemesi dikkati çekti. Etkinliğe, CHP Muğla milletvekilleri Süleyman Girgin, Burak Erbay, Mahalle Muhtarı Selim Bahçeli, Menteşe Kent Konseyi Başkanı Vehip Keskin, MUÇEP gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı.

Burada konuşan CHP Muğla Milletvekili Girgin, kendisinin milletvekilliği öncesinde kömür ocağında çalışan bir işçi olduğunu hatırlatarak, “15 yıl boyunca kömür ocağında çalıştım. Sonrasında 15 yıl boyunca da Maden-İş Sendikası’nın çeşitli kademelerinde görev aldıktan sonra başkan olarak görevimi yürüttüm. Yıllarda buraların özelleştirilmesine karşı çıktık. Yeraltı kaynaklarımız bizim milli servetimizdir. Zengin bir ülke değiliz. Yurt dışından gelen doğalgazın vanasını kapattıkları anda çok zor duruma düşeriz. Türkiye’nin ürettiği enerjinin neredeyse yüzde 50’si doğalgazdan sağlanıyor. Kömür, çevresel ve insan sağlığına yönelik tedbirler alınarak çıkartılmalı, alternatif enerji kaynakları yaratılmalı ama sürdürülebilir enerji için güneş ve rüzgardan faydalanılmalıdır” diye konuştu.

“Dünyada her yıl 8 milyon insan hava kirliliğinden dolayı ölüyor”

Menteşe Kent Konseyi Başkanı Keskin de, “Hava kirliliği dünyadaki önemli sorunların başında gelmektedir. Dünyada her yıl 8 milyon insan hava kirliliğinden dolayı ölüyor. Bu ölümlerin yaklaşık yüzde 80’i kalp hastalıklarından dolayı oluyor. Hava kirliliğinden ölümlerde kömür birinci sırayı alıyor. İnsan sağlığı için sigarayla ilgili önlemler alınıyor halbuki kömürden kaynaklı ölümler, sigaradan çok daha fazladır. Gelişmiş ülkeler artık vatandaşın sağlığını bozan, çevreye zararlı, doğayı bozan ve geri dönüşsüz zararlar veren fosil yakıtları bırakıp yenilenebilir enerjiye dönüyor. Almanya’da geçtiğimiz yıl güneş enerjisinden elde edilen enerji, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiyi geçti” dedi.

“Hava kirliliğinin 5 bin 300 insanın daha erken ölümüne yol açacağı öngörülüyor”

MUÇEP Sözcüsü Serdar Denktaş ise, şuan kömür çıkartılan yerlere bir zamanlar bakanların muhteşem bir doğa manzarasını seyrederken bugün bakanların devasa bir çukur gördüğünü belirtti.

Kömür ocaklarının her geçen gün yaşam alanlarını yok ettiğini ileri süren Keskin, şöyle konuştu:
“Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri, 1983-2017 yılları arasında atmosfere 360 milyon ton karbondioksit, 9,5 milyon ton sülfür dioksit, 890 bin ton azot oksit, 65 bin ton toz, 28 bin kilogram cıva saldı. Santrallerden kaynaklanan hava kirliliği halihazırda yılda 280 erken ölüme yol açıyor ve 2017 yılına kadar 45 bin insanın ölümüne yol açtığı hesaplanıyor; hastalık ve erken ölümler dolayısıyla yılda toplamda 61 bin işgünü kaybına yol açıyor; 2018-2043 yılları arasında, her bir santral 50 yaşını dolduruncaya kadar çalışmaya devam ederse; çevre yatırımları mevzuata göre yapılsa bile, santrallerden kaynaklı hava kirliliğinin 5.300 insanın daha erken ölümüne yol açacağı öngörülüyor. 48 köyümüz kömür ruhsat alanlarının içinde kalıyor. Geçtiğimiz yıllar içinde kömür madenlerinin işletmeye alınması nedeniyle 8 köyümüz bazıları tamamen, bazıları da başka yerlere taşınmak zorunda bırakılarak yok edildi. Santrallerin kapasite artırımı, ömürlerinin uzatılması ve maden ruhsat alanlarının işletmeye alınması planlan gerçekleşirse kalan 40 köyümüz de yok edilme tehdidi altında. 40 köyün halkı daha, köyünün olduğu gibi taşınması ya da zeytinlik, tarım, orman alanlarının istimlaki sonucunda yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalacak. Bu da, Milas'ta 8.300, Yatağan ve Menteşe'de 20.400 olmak üzere toplamda 30 bine yakın insanın doğrudan veya dolaylı olarak yerinden edilmesi anlamına gelecek. Açık kömür ocaklarının yarattığı ölüm çukurları, yok etmek için İkizköy’ün Karadam Mahallesi’ne, Çamköy’e, Karacahisar'a ve Turgut'a dayanmış durumda. Yeni istimlaklarla köylerimiz yutulmak istenmektedir.”

Etkinlik, Praksis adlı müzik grubunun konseriyle sona erdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56