Satsan Kabahat, Satmasan Kabahat?

Torba yasa ile getirilen "İçki yasakları" tartışmaları hâlâ sürüyor. 22.00 – 06.00 saatleri arasında market, büfe, bakkal ve bayilerde alkol satışının yasak olmasına rağmen alkol almak isteyen vatandaşların asılsız ihbarlarda bulunarak esnafları mağdur ettiği öğrenildi.

Satsan Kabahat, Satmasan Kabahat?
 Torba yasa ile getirilen ve tartışmalara yol açan "İçki yasakları" 9 Eylül 2013 tarihinde başladı. Market, büfe, bakkal ve bayileri kapsayan düzenlemeye göre, gece saat 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içki, perakende olarak satılamıyor.

Bu durum en çok alkol ürünleri satan esnafları etkilerken vatandaşlar da bu yasağı eleştirmişti.

Yasağın uygulamaya konduğu günden beri, tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de çoğunlukla yasağa uyulurken bazı esnafların kurallara uymasından dolayı mağdur edildiği öğrenildi.

Yatağan Şehir Garajı’nda faaliyet gösteren Pınar Büfe’nin işletmecisi Aziz Akbaba, bazı akşamlarda vatandaşların zorlamalarına maruz kaldıklarını ve bu yasaklar uygulamaya konurken bu konunun düşünülmediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yaşadıkları bir olayı anlatan Akbaba; “Geçtiğimiz günlerde saat 22.00’dan sonra büfemize gelen alkollü olduğunu düşündüğümüz bir vatandaş, bizden zorla alkol almak istedi. Kendisine alkol satışının bugün için sona erdiğini iletmemize rağmen ısrarlarına devam etti. Daha sonra bu vatandaş 155’i arayarak alkol satışının yasak olduğu saatler arasında bizim alkol sattığımızı iddia ederek ihbarda bulunmuş. Bu olaydan dolayı bir tutanak hazırlandı ve süreç devam ediyor. Bizler en iyi şekilde halkımıza hizmet veren esnaflarız ve bu olay sadece bizim başımıza gelmiyor. Diğer esnaf arkadaşlarımız da buna benzer olaylarla karşılaşabiliyor. Süreç nasıl sonuçlanır bilmiyorum fakat hak etmemize rağmen bize bir ceza kesilirse ciddi bir şekilde mağdur edileceğiz. Çünkü bu yasağa uymayanlar 5 ile 30 bin TL arasında ceza kesiliyor. Bu konuda ilgili kurumların daha duyarlı olmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER