Seçmen listeleri askıya çıkıyor

İlk turu 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için seçmen listeleri 2 Temmuz Çarşamba gününden itibaren muhtarlıklarda askıya çıkacak.

Seçmen listeleri askıya çıkıyor
 Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği seçim takvimine göre, Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci başladı. Seçim için ilk oylama 10 Ağustos 2014 Pazar günü, geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamaması durumunda ise ikinci tur oylama 24 Ağustos 2014 Pazar günü gerçekleştirilecek. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise bulundukları ülkelerde ilk oylama için 31 Temmuz - 3 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise ikinci oylama için 17 - 20 Ağustos 2014 tarihleri arasında sandık başına gidecek. Seçim takvimine göre artık idari yapıda meydana gelen sınır değişiklikleri seçimde dikkate alınmayacak.

Muhtarlık bölgesi askı listelerine itirazlar ise 9 Temmuz tarihinde son bulacak. Bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulaması ise YSK'nın www.ysk.gov.tr internet adresinden gerçekleştirilecek.

Listeler 9 Temmuz'da Askıdan İndirilecek

Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların kimlik bilgilerini içeren listeler Cumhuriyet başsavcılıklarından istenerek, SEÇSİS'e girilmeye başlandı. 2 Temmuz Çarşamba günü ise muhtarlık bölgesi askı listeleri, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri, güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak ve itirazlar başlayacak. Aynı gün Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün internet ortamında www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilerek itirazlar başlayacak. YSK'nın www.ysk.gov.tr internet adresinden de bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanması gerçekleştirilebilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri ile yurt dışı seçmen kütüğünün Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce DVD olarak hazırlanıp, siyasi partilerin ilçe başkanlıklarına gönderilmek üzere tutanak karşılığı siyasi partilerin genel merkez yetkililerine elden teslim edilecek. 9 Temmuz Çarşamba ise muhtarlık bölgesi askı listeleri, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerine itirazların son günü olacak ve listeler askıdan indirilecek. İnternet ortamında ilan edilen Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilanının sonlandırılacak, bu durumun tutanak altına alınacak. Aynı gün Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazları ve YSK'nın www.ysk.gov.tr internet adresinden bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasının sonu günü olacak.

Zarflar Yatağan’a Geldi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılacak olan filigranlı ve üzerinde Yüksek Seçim Kurulu amblemi bulunan zarfların Yatağan İlçe Seçim Müdürlüğü’ne geldiğini ifade eden İlçe Seçim Müdürü Nedim Beyazıt, seçmenleri ilgilendiren bir yanlış olması durumunda vatandaşların müdürlüğe başvuruda bulunabileceğini söyledi. Seçim sürecinde, başka bir yerden Yatağan’a gelerek oy kullanacak olan vatandaşların da İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne bizzat başvuruda bulunarak kayıt yaptırmaları gerektiğini söyleyen Beyazıt, seçmenin oy kullanabilmesi için bu konuda titiz davranması gerektiğine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68