Sel felaketinin ardından Yatağan Ovası!

Yatağan’da salı günü etkili olan sağanak nedeniyle ilçedeki iki çayın taşması sonucu sular altında kalan Yatağan Ovası’ndaki sular çekildi.

Sel felaketinin ardından Yatağan Ovası!
 Pazartesi akşamı başlayıp salı günü sabah saatlerine kadar süren sağanak nedeniyle bazı mahallelerde taşan dereler, yolların suyla dolmasına neden oldu, tarım arazileri ise su altında kaldı. Yatağan ve Deştin Çayı’nın taşması nedeniyle Yatağan Ovası’nın büyük bir bölümü sular altında kalırken, ovada bulunan evlerin bahçelerindeki evcil havyalar ise bulundukları yerde mahsur kaldı.

Çaylardan taşan sular, su altında bıraktığı ovadan çekilirken, geriye çayın topladığı atıklar ve çamur deryasına dönen tarlalar kaldı.

Ayrıca, Yatağan-Milas Karayolu Yatağan Ovası sapağında bir ağacın devrilmesi nedeniyle ovaya gidişler diğer yollardan sağlandı.

Zarar karşılanacak

Büyük bir bölümünde buğday, arpa ve bakla gibi tarım ürünleri ekili olan Yatağan Ovası’nın selin zararları ortaya çıktı.

Selin zarar verdiği bölgelerde arazileri bulunan kişiler, eğer tarım sigortası varsa sigorta firmalarına başvuruda bulunarak zararlarını karşılayabilecek. Bunun yanı sıra, bütün mal varlığı selin zarar verdiği bölgede bulunan vatandaşlardan zararları, toplam arazisinin %40’ından fazlasını etkileyenlerin zararları, “Tabi afetler” kapsamında devlet tarafından karşılanacak. Bunun için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların, Yatağan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne müracaatta bulunabilecekleri öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68