“SELÇUKLU DÖNEMİ'NE AİT TARİHÃŽ YAPILAR RESTORE EDİLECEK”

“SELÇUKLU DÖNEMİ'NE AİT TARİHÃŽ YAPILAR RESTORE EDİLECEK”

“SELÇUKLU DÖNEMİ'NE AİT TARİHÃŽ YAPILAR RESTORE EDİLECEK”

İlçemizde bulunan 3 bin yıllık antik kent Stratonikeia'da inceleme yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay; “Stratonikeia'ya büyük önem veriyoruz, burada bulunan Selçuklu Dönemi'ne ait tarihi yapılar restore edilecek” dedi.

Beraberinde Kültür ve Turizm Genel Müdürü Murat Süslü ile birlikte Stratonikeia'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, burada Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt ve kazı heyeti ile birlikte antik kenti dolaştı ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt'ten, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada açıklama yapan Bakan Günay; “Stratonikeia antik kentini, senede en az bir veya iki kere ziyaret edip bilgi alıyorum. Her gelişimde burada güzel çalışmalar yapıldığını görüyorum. Bu güzel çalışmalarından dolayı Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt ve kazı ekibine kutluyorum. Biz de Bakanlık olarak, faaliyetteki tüm kazılara destek sözü veriyoruz. Buraya TÜRSAB aracılığı ile bir vinç sağladık. Stratonikeia 3 bin yıllık birçok medeniyeti içinde barındırmış bir antik kent, burada Selçuklu mimarisi taşıyan bazı yapıları restore edeceğiz. Åžunu iddia ediyorum ki, 21. yüzyılda Türkiye arkeolojide en önde gelen ülke olacak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Stratonikeia gezisine Yatağan kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, Garnizon Komutanı Göksel Söylemez ve diğer bölge kazı başkanları da eşlik ettiler.

İLÇEDE MEMNUNİYET YARATIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın sıkı sık Stratonikeia antik kentini ziyaret etmesi ve burada yapılan tüm çalışmalarla yakından ilgilenmesi, kazı ekibi ve İlçede de memnuniyet yaratıyor.

İlgili kişiler; “Sayan Bakanımıza bu ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bizleri sık sık ziyaret ederek güç veriyor, çalışma azmimizi arttırıyor. Sayın Bakanımızın destekleriyle yakın zamanda Stratonikeia'da çok güzel gelişmeler olacak” dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68