Sendikalara siyasilerden tam destek

Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin özelleştirme idaresine bağlanmasının ardından harekete geçen Maden-iş ve Tes-iş Sendikaları hazırlanan eylem planı çerçevesinde ilçedeki siyasi partileri ziyaret ederek destek arayışlarını sürdürdü. Sendikalara tüm siyasi partilerden destek gelirken iktidar partisi eylemler dışındaki tüm hak arayışlarınızda sonuna kadar yanınızdayız mesajı verildi.

Sendikalara siyasilerden tam destek
  “özelleştirme devlet değil, hükümet politikasıdır”

Dün ilk olarak MHP Yatağan ilçe teşkilatını ziyaret eden Maden-iş ve Tes-iş sendikası yöneticileri ve bir gurup üye işçileri, İlçe Başkanı Servet Göka ve partililer karşıladı. Kendisi de emekli maden işçisi olan MHP ilçe Başkanı Servet Göka, “aranızdan çıkmış emekli bir kardeşiniz olarak bu sıkıntıyı çok iyi ve yakından bilmekteyim. Biz MHP olarak bu süreçte sendikalarımızın yanında dimdik duracağız. Bu işin siyasi rantı olamaz çünkü bu dava ekmek davasıdır, özelleştirmenin güzeli veya iyisi olamaz. Biz ilçede iktidarı ve muhalefeti ile tüm siyasilerin bu sürece karşı birlikte hareket edilmesi yönündedir. Esnafımız ve halkımızda bu mücadeleyi sahiplenmelidir. Özelleştirme devlet politikası değil, hükümet politikasıdır. MHP olarak gece gündüz demeden sizinle birlikte olacağız. Muğla Milletvekilimiz Sayın Erdoğan Kütahya Milletvekilimiz ile birlikte burada olacak ve sizlerle bir araya gelecek. Önceki özelleştirme döneminde MHP olarak iktidardaydık, ama ben yönetimde olmama rağmen oradaydım ve jandarmadan jop yedim. Genel merkezimizi arayıp “burada insanları kırıp geçiriyorlar, siz orada ne yapıyorsunuz” dedik ve jandarmanın geri çekilmesini sağladık. Ancak şu andaki iktidarın yetkililerinden bunları göremiyoruz” diye konuştu.

Daha sonra AK Parti ilçe Başkanı Mustafa Toksöz’ü ziyaret eden enerji ve Maden emekçileri adına konuşan Tes-iş Başkanı Fatih Erçelik, “sözün bittiği yerdeyiz ve sizi de yanımızda görmek istiyoruz” diyerek AK Parti İlçe Başkanı Toksöz’den sürece destek verilmesini istedi.

“Hiçbir şeyi bitmiş olarak görmüyoruz”

Toksöz burada Enerji ve Maden işçilerine hitabe yaptığı konuşmada, “santraller tabiki bizim can damarımız. Bu konuda hepimizin bildiği gibi daha öncede ciddi manada sıkıntılar yaşandı. Bizler de bu süreçle ilgili olarak sizler gibi düşünmekteyiz ve süreci yakından takip ediyoruz. Yıllar önce çıkartılan yasalar maalesef bu gün yürürlüğe girdi. Bu zamana kadar atmış olduğumuz adımlardan maalesef olumlu sonuç alamadık, ancak görüşmelerimiz devam etmekte. Biz bütün arkadaşlarımıza demokratik hak ve mücadele arayışlarında destek verdik. Hiçbir şeyi bitmiş olarak görmüyoruz. Ancak şunu bilmenizi isterizki biz sonuna kadar sizlerin yanınızdayız. Sendikalarınızdan aldığımız dosyaları kendi görüşlerimizi de ekleyerek ilgili bakanlıklara anında iletiyoruz. İnşallah beklentilerimiz doğrultusunda bir sonuç alacağız” diyerek destek sözü verdi.

“dönemimizde yapılanları satıyorlar”

Demokrat Parti İlçe Başkanı Raif Baş ve yönetim kurulunu ziyaret ederek destek arayışlarını sürdüren enerji ve maden işçilerine bir destekte Demokratik Parti’den geldi. Kendi iktidarları döneminde yapılan projelerin AKP iktidarı tarafından satıldığını bildiren Raif Baş, “özelleştirmelere başından bu yana karşıyız. Hükümetlerimiz döneminde yapılan tesisleri AKP hükümeti sata sata bitiremedi. Yatağan santral ve kömür işletmeleri ile ayakta durmaktadır. Enerji ve maden işçilerini kendi davalarına sahip çıkmaları konusunda bizlerde destekliyoruz ve bölgelerinde seçim dönemlerinde AKP’ye çıkan oy oranlarını değerlendirmelerini talep ediyoruz” dedi.

“çadırda yatar kalkarız”

Son olarak CHP ilçe Başkanı ve yönetim kurulunu ziyaret eden enerji ve maden işçilerini İlçe Başkanı Kamil Genek ile birlikte CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk karşıladı. Genek ziyarette yaptığı konuşmada, CHP olarak özelleştirme ve taşeronlaşmaya kesinlikle karşı olduklarını vurgulayarak, “santralin 4 günlük kazancı ile tüm giderleri karşılanırken, 26 günlük kazancı devlete gelir olarak kalıyor. Kar eden devlet kurumlarımızın özel sektöre peşkeş çekilmesine tabiki izin vermeyeceğiz. Eğer siz çadır kuruyorsanız, biz orada yatıp kalkmaya hazırız. CHP, işçinin haklarını savunan emek yanlısı bir partidir” diye konuştu. 

CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk ise yaptığı konuşmada, bu güne kadar bu mücadelede dayak yediğini ve yaralandığını hatırlatarak, “AKP maalesef insanlarımızın yaşam tarzlarına müdahale etmektedir. Bizlere ekmek ve su kadar enerjide lazım. Bu mücadelede sonuna kadar yanınızdayım. AKP ülkeyi huzursuz etmek için elinden geleni yapmaktadır. Yeni aldığımız bir duyula göre Suriye’den PKK’li, Hizbullahçı ne kadar terörist varsa Muğla’ya getirilmeye çalışılıyor. AKP ilçe Başkanına sesleniyorum, aklını başına topla ve o çadırdaki yerini al, santraldeki ve TKİ’deki taşeron işçilerden haraç almayı bırakın, ve emekçilerin yanında yer alın” diyerek tepkisini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER