Sendikalardan Kamu Görevlilerine Suç Duyurusu

Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesinin durdurulması için 24 Ocak tarihinde Ankara’da yapılacak olan eyleme katılmak üzere Ankara’ya gitmek isteyen Yatağanlı enerji ve maden işçilerine izin vermeyen kamu görevlilerine, Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının Yatağan şubeleri tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Sendikalardan Kamu Görevlilerine Suç Duyurusu
 23 Ocak günü Yatağan Termik Santrali önünden başlayan yürüyüş, Yatağan Şehir Merkezi’nde yapılan basın açıklamasıyla sürmüş, daha sonra Kavaklıdere Kavşağı’na yürüyerek burada bekleyen ve kendilerine Ankara’ya götürecek olan otobüslere binmek istemişti. Emniyet güçleri tarafından otobüslere binmeleri engellenen enerji ve maden işçileri, bölgede kısa bir süre eylem yaptıktan sonra Muğla’ya yürüme kararı aldı. 24 Ocak günü sabah saatlerinde Muğla’ya varan ve Şehir Merkezi’ndeki Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması yaparak eylemlerini sonlandırmıştı.

Sendika üyelerinin Ankara yürüyüşlerinin engellendiğini iddia eden Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, yürüyüşü engelleyen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundular. 5237 sayılı yasanın; 109/1,3-c-d...115/1...118/1,2, 119/1-e..257 maddelerinin ihlal edildiğini açıklayan Sendi başkanları, şikayete neden olarak 24 Ocak 2014 günü Muğla yöresindeki termik santrallerin özelleştirilmemesine yönelik Ankara'da bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenlemesi planlandığı ve Tes-İş Sendikası Genel Merkezi, Maden- İş Sendikası Genel Merkezi ve Türk-İş Yöneticileri bu demokratik tepkinin bütün çalışmalarını Ankara Emniyeti bilgisi dahilinde yerine getirdikleri açıklandı.

Sendikalar tarafından Yatağan Adliyesi’ne verilen suç duyurusunda; “Sorunun birinci elden sahibi Yatağan işçileri Ankara’daki yürüyüşe katılmak üzere otobüsler kiraladık. Eşlerimiz ve çocuklarımızla birlikte yola çıkmak üzere 23 Ocak akşamı hareket ettik ancak Yatağan-Kavaklıdere sapağında yolumuz kolluk kuvvetlerince kesildi. “Neden” diye sorduk. Kimi kolluk görevlisi İçişleri Bakanlığı’nın emri, kimisi Valilik emri, kimisi de Emniyet Müdürlüğü’nün emri dedi.

Kimin emri verdiğini saptayamadık, emri verene ulaşmak istedik, muhatap da bulamadık fakat nedensiz, hiç bir açıklama veya tebligat yapılmadan, hiçbir tutanak düzenlenmeden, kanuna aykırı olarak durdurulduk. Sorumlulardan şikâyetçiyiz.

Yatağan işçilerinin, eşlerinin ve çocuklarının; gece vakti, meskûn olmayan ve meskûn mahalden oldukça uzak mesafede bulunan Yatağan-Kavaklıdere sapağında her türlü yasal dayanaktan yoksun olarak durdurulmaları, otobüslerin şoförlerinden ruhsatlarının alınması ve şoförlerin başka bir yerde tutulmaları; üstelik ocak ayı gibi iklimsel bakımdan olumsuz koşullarda ailelerimiz ve çocuklarımızla birlikte otobüs kaloriferlerini çalıştırarak beklemek imkanından da yoksun bırakılarak ıssız karayolunda beklemeye mecbur bırakılmamız, yaptığımız bütün harcamaların, masrafların boşa gitmesi, Ankara’ya gidişimizin engellenmesi çeşitli yönlerden hukuk ihlalidir” denildi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER