banner80

Seracılıkta Yatağan Parlayan Yıldız!

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Yatağan Ziraat Odası girişimleriyle hayata geçirilen seracılık projesi, meyvelerini vermeye başladı.

Seracılıkta Yatağan Parlayan Yıldız!
 Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Yatağan Ziraat Odası girişimleriyle, Yatağan çiftçisini sera tarımına yönlendirmek amacıyla hayata geçirilen proje meyvelerini vermeye başladı. Yatağan Belediyesi tarafından Tiryakiceviz Mevkii’ndeki belediye eski kuyularının bulunduğu bölgede ücretsiz bir şekilde 15 yıllığına Yatağan Ziraat Odası’na tahsis edilen 8 bin metrekare alan üzerine kurulan 3 bin 500 metrekarelik serada, Yatağanlı çiftçiler seracılığa özendiriliyor.

Yatağan’da seracılığı özendirmek amacıyla hayata geçirilen projeyle, Gökpınar Mahallesi’nde Mehmet Ali Çimen adlı çiftçi, 1 dekarlık serasında biber ve salatalık yetiştirmeye başladı. Akgedik Mahallesi’nde Yavuz Güven adlı çiftçi, 4 dekarlık serasında, domates, biber, patlıcan ve salatalık yetiştirmeye başladı. Çimen ve Güven, elde ettiği ürünleri Muğla semt pazarında satışa sunuyor.

Yeşilbağcılar Mahallesi’nde Ali Rıza Önder adlı çiftçi, 4 dekarlık serasında, domates, biber, patlıcan ve salatalık yetiştirmeye başladı. Önder ise, elde ettiği ürünleri ilçe semt pazarlarında satışa sunuyor.

Bozarmut Mahallesi’nde Serpil Kakkaç adlı çiftçi, 500 metrekarelik serasında yeşil fasulye, soğan ve marul yetiştirmeye başladı. Turgut Mahallesi’nde Alaeddin Güven adlı çiftçi, 1 dekarlık serasında domates, biber ve patlıcan yetiştirmeye başladı. Merkez Yeni Mahalle’de Yatağan Ziraat Odası’nca 3 dekarlık alan üzerinde 100 bin TL civarında maliyetle kurulan serada, senede üç kez yeşil soğan, marul ürünleri alınması planlanıp faaliyete geçti.

Yetkililer, sera işi ile uğraşmak isteyen çiftçilerin cesaretli olmaları, erken ekim, erken hasat yapılması gerektiği, sera sayesinde 12 ay boyunca kendi ürünlerini satabilecekleri, ürünlerini yetiştirip pazarda satan çiftçilerin bazı ürünleri dışarıdan alıp sattıkları ve daha az para kazandıkları, sera sahipleri sera içinde bir evin olması gerektiği, bu işi seven ve uğraşan kişilerin kalması gerektiği, seracılık yapmak isteyen kişilerin ilçemizdeki bu seraları görebilecekleri tavsiyelerinde bulundu.

Seraların kuruluş amacının, çiftçilerin çoğunluğunun ürün yetiştirdikleri zamanda değil yetiştirmediği zamanlarda üreterek daha fazla ürün ve kazanç elde etmek olduğunu belirten yetkililer, açık alanda domatesten dekarda 3-5 ton ürün alınırken serada bir sezonda 20-25 alındığını ve senede 2 ürün alması durumunda 50 ton civarında ürün elde edilebileceğini belirtti.

Fazla geç kalmadan sera gibi üretim şekline geçilmesi gerektiğini belirten yetkililer, zeytinde sızma yağ yöntemiyle markalaşma, zeytin salamura tesisi, bal paketleme tesisi, soğuk hava tesisi kurulması, meşe trüfünün yaygınlaşması, tarım fuarlarının ziyareti, modern hayvancılığın, ilçedeki çiftçiliğin gelişimi açısından çok önemli olduğunu söylediler.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68