Şerefli: “Mülakat sınavı altında bir ortaoyunu oynanmaktadır”

Okul müdürlüğü mülakatlarında haksızlık yapıldığını öne süren Türk Eğitim Sen Yatağan Temsilcisi Ali Şerefli, yaptığı basın açıklamasında, Komisyon 2. Başkanı “İlçe Milli Eğitim Müdürleri kimlerle çalışmak istediklerini belirlediler. Hatta kimin hangi okula atanacağı belirlendi. Biz de bu isimlere bu puanları vereceğiz” açıklamasına yer vererek mülakat adı altında ortaoyunu oynandığını söyledi.

Şerefli: “Mülakat sınavı altında bir ortaoyunu oynanmaktadır”
 Türk Eğitim Sen Yatağan Temsilcisi Ali Şerefli tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:

“Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirileceklere ilişkin duyuru gereği Muğla ilinde de 16 Ekim 2014 Perşembe günü başlayan 23 Ekim 2014 Perşembe günü sona erecek sözlü mülakat sınavları yapılmaktadır.

Yapılmaktadır ama evlere şenlik bir şekilde. Türkiye’de kime sorarsanız sorun zaten mülakat denilince mülakat eşittir torpil olduğunu herkes bilir. Mülakatlarda baştan sona haksızlıklar, hukuksuzlar yaşanmaktadır

Görevlendirme Yönetmeliğinin 20.maddesine göre yapılacak değerlendirmede;

Sözlü sınavda adaylar; mevzuat, analitik düşünme ve analiz yapabilme kabiliyeti, temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyi, muhakeme gücü ve kavrayış düzeyi, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti, genel kültür, yönlerinden değerlendirilir.

Birinci fıkraya göre yapılacak değerlendirmede (a) bendinin ağırlığı yüzde elli, (b) ila (e) bentlerinin her birinin ağırlığı ise yüzde ondur.

Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

Yani bütün soruları bilse bile aday eğer komisyondaki listede adı yoksa artı 20 puanı asla alamayacaktır. Ayrıca bu kadar kısa bir sürede hangi yöntemle komisyon üyelerinin adayların analitik düşünme ve analiz yapabilme kabiliyetini, temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyini, muhakeme gücü ve kavrayış düzeyini, iletişim becerilerini, özgüveni ve ikna kabiliyetini nasıl ölçmektedirler merak ediyorum.

Muğla Türk Eğitim-Sen Şubesi olarak, Valilik makamına konu ile ilgili, mülakatlar başlamadan önce resmi yazımızı yazdık. Bu yazıda; sözlü sınav uygulaması denetimi neredeyse imkânsız olan ve uygulamada birçok haksızlığı beraberinde getiren objektiflikten en uzak sınav şeklidir. Ancak; sözlü sınav uygulaması yapılacaksa dahi en azından objektif olarak yapıldığının denetlenebilmesi için ve somut verilere dayalı olarak en azından daha objektif bir sınav olması adına görüntü ve ses kaydının olması gerektiğini beyan ettik.

Buna dayanak olarak da sözlü sınavlar ile ilgili Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun YD. İtiraz No: 2008/774 numaralı vermiş olduğu karara göre sözlü sınavda adayın sorulara verdiği yanıtların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasının gerekli olduğu belirtilmiştir, demiştik.

Yaşanacak olası olumsuzlukları tahmin etmiştik ama bu talebimiz kabul görmedi.

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Daha başvurular esnasında usulsüzlükler baş göstermiştir. Mesela Bodrum Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Mustafa Akgöz’ün okul müdürlüklerine ilk defa atanacaklar için yapılan duyurulara başvurusu, önce yıl hesaplamalarında hata yapıldığı gerekçesi ile ismi ilk yayınlanan listede yer almamış, daha sonra yaptığı itirazı da düzeltme listelerinde soyadının yanlış girildiği gerekçesi ile kabul edilmediği tarafına Milli Eğitim yetkilileri tarafından beyan edilmiştir.

İşin asıl ilgi çekici tarafı tamamen kendi iradesi dışında Milli Eğitim yetkililerinin yaptığı hata nedeni ile Mustafa Akgöz mülakat listesine giremeyince yerine giren şahıs kim biliyor musunuz? Bodrum Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Serdar Öner. Şimdi kamuoyuna soruyorum; bu da mı tesadüfle açıklanacaktır? Daha mülakata girmeden hakkı gasp edilen Mustafa Akgöz kimi, kime şikâyet edecektir. Bu durumda Serdar Öner, Mustafa Akgöz’ün hakkını yemiş olmuyor mu?

Rehberlik Araştırma Merkezi’nde yapılan mülakat sınavı altında bir ortaoyunu, bir tiyatro oynanmaktadır. 13 ilçeden müdür olma ümidi ile Muğla’ya gelen eğitim çalışanlarının onuru ve gururu ile oynanmaktadır. Milli Eğitim mevzuatının ve genel kültürün içinden mıknatısla çekilen ve eğer cevabı altta yazmasa komisyon üyelerinin bile bilemeyeceği sorular müdür adaylarına sorulmaktadır.

Bu söylediklerimi öyle tahmin ve duyum üzerine değil bizzat belgeye dayalı olarak söylemekteyim. Komisyon huzuruna gelen müdür adaylarının isimleri, İlçe Milli Müdürlüklerinden komisyona verilen listede yer alıyorsa işin kolay, almıyorsa vay haline.

Şöyle ki; bu haksızlığa itiraz eden bir komisyon üyesine 2. Komisyon Başkanı Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç’in; “İlçe Milli Eğitim Müdürleri kimlerle çalışmak istediklerini belirlediler. Hatta kimin hangi okula atanacağı belirlendi. Biz de bu isimlere bu puanları vereceğiz” dediği, bunun üzerine hala içinde Allah korkusu olan bu komisyon üyesinin de bu durumu kabul edemeyeceğini kendisinin noter olmadığını, herkese hak ve adalet ölçüsünde puan vereceğini ve Allah korkusu taşıdığını beyan etmiştir.

Bu nedenle 16 Ekim 2014 Perşembe günü öğleye kadar bu komisyonda bu tartışmalar yüzünden ancak 13 kişi mülakat sınavına alınabilmiştir. Vicdanının sesini dinleyen bu komisyon üyesi öğle arası İl Milli Eğitim Müdürünün kendisini başka bir komisyon üyesinin telefonu ile dolaylı olarak aradığını ve görevinden feragat etmesini istediğini açıklamıştır.

Bunun üzerine kul hakkı yemeyi diğer komisyon üyeleri gibi beceremeyen komisyon üyesi, olayların gidişatının doğru olmadığını, bunu ahlaki ve etik bulmadığını beyan etmiştir. Ancak olayların daha fazla Milli Eğitim camiasına zarar verdiğini düşünerek komisyondan feragat ettiğini yazılı olarak beyan ettiği dilekçesini Muğla Valiliğine vermiştir.

Sussam gönlüm razı değil konuşsam kar etmez. Ama yinede başta Sayın Valimize ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerine seslenmek istiyorum.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen listedeki isimleri kazandırmaya yönelik, kazananın daha mülakat yapılmadan önce belli olduğu, şaibeli değil bizzat komisyon üyesi tarafından resmi dilekçe ile Valilik makamına yazdığı belgeli haksızlık nedeni ile Muğla ilinde yapılan bu mülakatlar derhal iptal edilmelidir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen listelerin Komisyon Başkanları marifeti ile komisyonların bilgilendirildiği iddiası için, derhal gerekli idari inceleme ve soruşturmalar açılmalıdır.

Eğer muz Cumhuriyetinde yaşamıyorsak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hala devlet geleneği devam ediyorsa bu ortaoyununa yetkililer bir an önce iptal edilmelidir.

Allah korkusu ile bu adaletsizliğe, hukuksuzluğa, haksızlığa ortak olmayarak komisyon üyeliğinden feragat eden, vicdan sahibi eğitim çalışanı arkadaşımızı canı gönülden kutlarız.

Bir haftadır Muğla’nın tüm ilçelerinde Türk Eğitim-Sen Başkanları tarafından yetkilileri ve kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz. İnşallah yetkililer, bundan pay çıkararak titreyip kendilerine gelirler.

Zira dünyada iken birilerini kandırabilirsin, gerçeği gizlemek adına her türlü numarayı yapabilirsin. Ama unutma ki, Allah’ı kandıramazsın, O’ndan hiçbir şeyi saklayamazsın. Çünkü O, her şeyi gören ve her şeyi bilendir. Ölüm haktır, kabir haktır, mahşer haktır, mizan haktır, sırat haktır, cennet haktır, cehennem haktır, insanların bunları görmesi ve yaşaması haktır. Mahkeme-i Kübra’nın kurulacağını da unutmamak gerekir. Asla haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytan olmayacağız. Türk Eğitim-Sen daima Hakk’ın ve haklının yanında olmaya devam edecektir.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2014, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
KOPYALA YAPIŞTIR ALİ
KOPYALA YAPIŞTIR ALİ - 7 yıl Önce

ya ali hocam bu açiklama bir hafta önce mürsel özata atrafindan okundu bari onun deseydin senin kendi fikrin zikrin yokmu birde başkalarina koyun dersiniz.

GİZEMLİ
GİZEMLİ - 7 yıl Önce

ali hoca yerden göğe kadar hâkli.....

alime
alime - 7 yıl Önce

sen gerçekten alim olmuşsun

kopyala yapistir ali
kopyala yapistir ali - 7 yıl Önce

Biz bisey diyosak doğrudur inanmiyosan mürsel ozata basin aciklamasi yaz bak

yazıklar olsun
yazıklar olsun - 7 yıl Önce

yazıklar olsun ali hoca senin klendi fikrin zikrin yoku

kısmi
kısmi - 7 yıl Önce

Hak boyutunda sana katılıyorum ama bunları tekkenin söz sahipliği sizdeyken de duymak isterdik.

tes-lim
tes-lim - 7 yıl Önce

Önceki dönemlerde hiç böyle olmazdı. Akşam karar verilir, sabah kararname hazırlanırdı. Milliyetçi ve vatanseverler döneminde.

Ali Dayı
Ali Dayı - 7 yıl Önce

Ah Ali dayı bende olsam bagirirdim.Kaç istifa var son iki ayda bende bagirirdim bu kadar istifaya ama kurtuluş yok gencler geliyor haberin olsun.


SIRADAKİ HABER

banner68