Sertifikalarını Aldılar

Sertifikalarını Aldılar

Sertifikalarını Aldılar

Yatağan ve Yeniköy Termik santrallerinde geçtiğimiz günlerde işe başlayan personellere eğitim semineri verildi. Semineri tamamlayan 95 kişiye sertifikaları verildi.

YEAÅž Sosyal Site Sinema Salonu'nda yapılan törene, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, YEAÅž Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül, Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak, Kemerköy Genel Müdürü Süleyman Memiş, Termik Santral İşletme Müdürü Harun Sarı, Yatağan Emniyet Müdürü Oğuz Kaan Akçal, Maden-İş Sendikası Åžube Başkanı Süleyman Girgin, santral üst düzey yöneticileri, bazı sivil toplum örgütlerini temsilcileri, sendika yönetimi ve işçiler katıldı. 

Törene Tes-İş Sendikası Yatağan Åžube Başkanı Fatih Erçelik'in yaptığı konuşma damga vurdu. Erçelik; “Dünyamız bugün, çok bilinen bir adlandırma ile adına küreselleşme denilen ve etkisi yer kürenin her köşesinde hissedilen bir dönemden geçmektedir.

Yaşadığımız süreçte dünyanın yoksullarıyla zenginleri arasındaki farklılaşmanın artması, yoksulluğun küresel bir sorun haline dönüşmesi, işsizliğin derinleşmesi, açlığın insani bir mesele boyutuna ulaşması, küresel süreci yönetmek için ortaya konan strateji ve politikaların doğru temeller üzerinde yükselmediğinin işaretidir.

Uygulanan ekonomik politikalar özellikle sosyal kurumları tahrip ederek, toplumdaki dengesizlikleri derinleştirip sorunları ağırlaştırırken, diğer taraftan ülkeler arasında savaş ve dışarıdan müdahale yaklaşımıyla, istikrarsızlığı yaygınlaştırıp savaşlarda milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

Hükümet kıdem tazminatımıza göz dikmiş durumdadır. Çalışanların en büyük güvencesi olan kıdem tazminatı, parasal değerinden öte, sosyal boyutu olan, yalnızca çalışan işçiyi değil, o emek ile geçinen işçi ailesini de ilgilendiren bir durumdur.

Kıdem tazminatımızdaki haklarımızdan, kazanılmış haklarımızdan taviz vermemiz bizlerden beklenmemelidir.

Diğer bir sorun taşeron işçilik konusu. Taşeron İşçilik Türkiye'nin kanayan yarasıdır. Başından beri taşeron işçiliğe karşıyız. Taşeronda çalışan arkadaşlarımızı üye yaptık. Hukuki süreçte sendikalı ve kadrolu statüye geçirmek için mücadele ediyoruz.

Diğer bir sorun.. yıllardır sorun.. Hep sorun... Sorun ÖZELLEÅžTİRME!

Ülkemizde 25 yıldır Özelleştirme süreci yaşanmaktadır. Özelleştirmelerin ülkemize hiçbir yararı olmamış, aksine karlı kuruluşlar yok pahasına yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmiş, gelirleri ise ülke ekonomisine katkı yapmamıştır. İşin acı tarafı bu süreçte hükümetlerce önemsenen tek konu, devletin kasasına girecek para olmuştur. Özelleştirmelerin ardından o kurumlarda çalışanların akıbetinin ne olacağı hiçbir hükümet döneminde önceliği oluşturmamıştır.

Kısaca özetlediğimiz gibi ülkemizdeki sorunlar işsizlik, terör, özelleştirme, taşeronlaştırma, anayasanın yenilenmesi. Bizler; buradan yaşanan olumsuzlukları görmezden gelmeyeceğimizi bildiriyoruz. Üretime yaptığımız katkıyı elimizden geldiğince arttırmaya devam edeceğiz. İşimiz, Aşımız, Geleceğimiz diyeceğiz.

Yıllardır hep böyle söyledik; “İşimiz, Aşımız, Geleceğimiz.” Özelleştirme konusu gündeme gelince, santrallerimizin verimli olduğunu, ülkemizin ekonomisine yük olmadığını anlatacağız. Anlatacağız. Anlatacağız. Olmadı meydanlarda haykıracağız. Onurluca mücadele edeceğiz... Gelecekleri varsa... Görecekleri de var. Diyeceğiz.

Özelleştirme; halkın 90 yıllık birikimlerinin yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmesi anlamına geldiğini,

 Enerjide özelleştirmenin; Ülkenin bağımsızlığına, demokrasiye, emeğe, işimize, aşımıza ve geleceğimize saldırı olduğunu, özelleştirme ve taşeronlaştırma ekonomik olduğu kadar ideolojik ve siyasi bir karar olduğunu,

Bu nedenle tüm emekçilerin ve emeği ile geçinen herkesin siyasi otoriteye karşı bir duruş sergilemesinin gerektiğini ve gücümüz birliğimizdir... Birlik mücadele zafer demeye herkesi davet ediyoruz. İnadına, inadına direnmek zorundayız.

Kazananlar hep mücadele edenler olmuştur diyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

Seminer, Tes-İş Sendikası Eğitim Sekreteri Feridun Yükselir'in, “çalışma hayatındaki güncel ve sendikal sorunlar” hakkında, Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Ayhan'ın , “Çalışma hayatının temel kavramları ve sendikal ilişkiler” konulu yaptıkları sunumun ardından sona erdi. 

Eğitim seminerine katılanların sertifikalarını verilmesiyle sona erdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68