“Seyyanen zam istiyoruz”

Memur-Sen Muğla Şube Başkanı Adem Köseoğlu, açıklanan enflasyon rakamlarından sonra oluşan memur maaşlarına ilişkin yaptığı itirazları sürdürüyor.

“Seyyanen zam istiyoruz”

Memur-Sen Muğla Şube Başkanı Adem Köseoğlu, açıklanan enflasyon rakamının gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek, ekonomik sıkıntılar ve döviz kurundaki yükseliş ile birlikte kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü belirtti. Toplu sözleşme sisteminin değişmesi gerektiğini söyleyen Köseoğlu, memura bir an önce seyyanen zam yapılması gerektiğini söyledi.

Memur-Sen Muğla Şube Başkanı Adem Köseoğlu, açıklanan enflasyon rakamlarından sonra oluşan memur maaşlarına ilişkin yaptığı itirazları sürdürüyor. Köseoğlu, açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığına dikkatleri çekerek, “Açıklanan yüzde 14,6’lık bir enflasyon söz konusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz yüzde 9,21 arttı. Asgari ücret yüzde 21,56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Kamu İşveren Heyeti masada bu gereksiz ısrardan vazgeçmeli. Aynı şeyleri tekrar tekrar masaya getirmekten vazgeçmeli” dedi.

Köseoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Memur-Sen Konfederasyonumuzun 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına sunduğu zam teklifleri ile İşvereninin önerdiği ve İşveren Hakeminin de kabul ettiği teklifler arasındaki farka tepkimizin doğruluğu; 2020 yılının her iki döneminde de enflasyon farkı verilmesiyle ispatlanmış oldu.2020 ve 2021 yıllarında Kamu İşvereni + İşverenin Hakem Kurulu iradesiyle sırasıyla %4+%4 ve %3+%3 zam kararı alınmış ve oluşturdukları toplu sözleşme metnine böyle yansıtılmıştı. Memur-Sen olarak masaya, refah payı hariç %8+%7 ve %6+%6 teklifimizi taşımıştık. Tekliflerimizin gerekçesini ifade etmiş, İşverene ve Hakem heyetine de “enflasyon hedefi ve tahmini üzerinden önerdiğiniz oranlar, gerçekçi değil. Zira ne hedefiniz ne de tahmininiz hiç tutmadı’ uyarısında bulunmuştuk. Buda Kamu İşvereninin ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 5. Dönem Toplu Sözleşmede kamu görevlilerine reva gördükleri zam oranların yetersizliği kanıtlanmış, duruşumuzun haklılığını ortaya koymuştur.

Açıklanan enflasyon 14.60 ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz 9.21 arttı. Asgari ücret 21.56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Enflasyon rakamlarını, dolar kurundaki dalgalanmaları dikkate aldığımızda görüyoruz ki kamu görevlilerinin alım gücü düşmüştür. Hükümete düşen çeşitli sektörlere yapılan paket uygulaması gibi, kamu görevlilerine yönelik seyyanen zam uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesidir. Genel Merkez ve İl Teşkilatları olarak gerek basın açıklamalarımız gerekse sosyal medya hesaplarımız üzerinden haklı tepkimizi ortaya koyarak memurun sesi olmaya devam edeceğiz.

Buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Kamu İşveren Heyeti aynı şeyleri tekrar tekrar masaya getirmekten vaz geçmeli. Geçen toplu sözleşmede bu yüzden mutabakat sağlayamadık. Bu konuda tepki vererek, iş bırakma eylemi yaparak düşüncelerimizi ifade etmiştik. 4688 sayılı yasada tadilat gerektiği aşikar, bizim bu toplu sözleşme düzenine itirazımız var. 6'ncı dönem Toplu Sözleşmesi’nden önce mutlaka ama mutlaka toplu sözleşme sistematiğinde gerekli tadilatların yapılması gerekiyor. 6. Dönem Toplu Sözleşmede daha makul tekliflerle gelinmesi adına Kamu İşvereni (ve daha adil karar vermesi adına İşverenin Hakem Heyeti),  2020 yılı enflasyon oranı ve 5. Toplu Sözleşme metni üzerinden dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek gerekiyor.

a)Toplu Sözleşmeye imza atmamamız emeği korumanın, ekonomiyi verileriyle anlamanın gereğiydi.

b) Kamu İşvereni enflasyon tahminini/hedefini değil gerçeğini baz almalıydı.

c) Memur-Sen’in “zam+refah payı” önerisi kabul edilseydi, enflasyon gündem olmaz bu tartışma yaşanmazdı.

d) Enflasyon farkı gelecek kayıplarını gideriyor. Geçmiş ay kayıplarını gidermek için enflasyon tazminatı da ödenmesi gerekiyor.

e) Enflasyon farkı ödenmeyi gerektiren enflasyon oranıyla gelir vergisi matrahlarındaki artış uyumlu görünmüyor. Matrahlarda ilave artış gerekiyor.

f) Kamu görevlilerinin ilk altı ayda %1.75, ikinci altı ayda %4,18 düzeyinde enflasyon farkı almak durumunda kalması; Memur-Sen’in 8+7+refah payının gerçekçiliğini de imza atmamasının gerekçelerini de teyit ediyor.

5. Dönem Toplu Sözleşmenin zam oranları Memur-Sen’in değil İşverenin ve Hakeminin kararı olduğunu ifade eden Köseoğlu  “Bunu, Memur-Sen’in başarısızlığı gibi göstermeye çalışanalar şunu anlasınlar ki 5. Dönem Toplu Sözleşmede Memur-Sen’in zam oranlarında imzası da rızası da olmamıştır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68