20 Haziran 2018 Çarşamba

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

SGM Müdüründen SMMM’lere “iş sağlığı ve güvenliği” semineri

Yatağan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Vildan Yüce, Yatağan ve Kavaklıdere ilçesindeki serbest muhasebeci mali müşavirlere, iş sağlığı ve güvenliği bildirimleri konusunda seminer verdi.

08 Eylül 2017 Cuma 09:07
Bu haber 561 kez okundu
SGM Müdüründen SMMM’lere “iş sağlığı ve güvenliği” semineri
 Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın Yatağan Temsilciliği binasında düzenlenen seminerde, Yatağan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Vildan Yüce tarafından, Yatağan ve Kavaklıdere ilçesindeki serbest muhasebeci mali müşavirlere, iş sağlığı ve güvenliği bildirimleri konusunda seminer verildi.

Seminere, Yatağan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Vildan Yüce, Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Çomak, Oda Yatağan Temsilcisi Mustafa Öztürk, Oda Kavaklıdere Temsilcisi Mehmet Kemiksiz ve Yatağan ile Kavaklıdere’deki serbest muhasebeci mali müşavirler katıldı.

Seminer öncesinde konuşan İlçe Temsilcisi Öztürk, meslek gruplarının ve işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’yla olan ilişkilerinin gelişmesine sağladığı katkılardan dolayı Yatağan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Vildan Yüce’ye teşekkür etti.

İş sağlığı ve güvenliğinin önemine dikkati çeken Öztürk, “Yatağanımız bir sanayi kuruluşu gibi maden sektörü çok ve iş kazaları çok olması sebebiyle onun üzerinde çok duruyor. Çünkü yetişmiş insan gücünün kazaya uğraması çok zor. Onun için burada alınması gereken önlemler SGK ve iş güvenliğince yapılması gerekenleri şimdi bizlere sunacak” dedi.

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Çomak da, serbest muhasebeci mali müşavirlerin en çok zorlandığı konuların başında da sosyal güvenlik, iş hukuku ve iş sağlığı gibi konuların geldiğini söyledi.

Mesleklerinin bir alanda uzmanlaşmaya elvermediğini ve her konuyu iyi derecede bilmeleri gerektiğini vurgulayan Çomak, “Bu nedenle hem bir taraftan günlük işlerimizi yapmak hem de diğer taraftan mevzuatı takip etmek elbette sıkıntı yaratıyor. Mevzuattaki kullanılan dil için bazen tercüman gerekiyor. Biz konunun uzmanı sayılırız. Burada görevleri arkadaşlarda öyle, onlar da aynı sıkıntı çekiyorlar. Birkaç tane mevzuatını yan yana koyup bakmak gerekiyor. Sonuç itibariyle bizim açımızdan sıkıntılı bir konu ve yıllardan beri devam ediyor ama bizim mesleğimizin ömrünün uzaması için bazı iş gereği mevzuat biraz uzmanlık gerektirecek ki bize ihtiyaç daha fazla olması lazım. Aksi takdirde çok basite inerse, bir tuşa basarak sonuç alınırsa, o zaman bize ihtiyaç kalmaz. Onun için biz günlük yaşantımızda mesleğimiz ile ilgili değerlendirmeler yaparken buna da dikkat edelim” diye konuştu.

Yatağan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Vildan Yüce ise, yaklaşık iki ay önce atandığı Yatağan’da yoğun bir mesai harcadığını, işveren, işçi, emekli ve sigortalılara yardımcı olmaya çalıştığını belirtti.

Seminerin konusunun iş sağlığı ve güvenliğindeki bildirimler beyanı olduğunu hatırlatan Yüce, şöyle konuştu:

“İş sağlığı, iş kazası ve meslek hastalıklarının bildiriminde SGK’daki sıkıntılar ve bunların çözümleri, bu konularda sizlerin teklifleri, talepler olabilir, sıkıntılarınızı da dinlemek için buradayız. İş sağlığı, iş kazası ve meslek hastalıklarının bildirimlerinde SGK’daki sıkıntılar bunların çözümleri. İş sağlığı ve güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak için buradayım. Hem işverenlerimizin aldığı tedbirler hem de çalışanlarımızın bu işverenlerimizin aldığı tedbirlere hem uyması hem daha bilinçlenmesi hem de işverenlerin ve çalışanlarımızın bu konularda gerekli eğitimlerin mutlaka verilmesi konusunda ben elimden gelen destekleri ve bilgilendirmeleri yapacağım. Burada da iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ve iş kazaları meslek hastalıkları ile ilgili yaşanan sıkıntıları ve sorunları birlikte inşallah çözümler bularak yok etmeye çalışarak burada bu konuyu açmış olacağız.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV