'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi tanıtıldı

Yatağan ilçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan 'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi'nin tanıtımı gerçekleştirildi.

BURAK ALPER KUŞ
'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi tanıtıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hayata geçirilen, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri içerisinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanılabilir bir dünya bırakılmasını hedefleyen “Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi'nin tanıtımı Yatağan Halk Eğitimi Merkezi toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Ermiş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Engin Ocak ve daire amirleri katıldı.

Tanıtımda konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Bekir Erdoğan, Dünya Bankası verilerine göre 2025 yılında dünyadaki atık miktarının 2 milyar tona ulaşmasının beklendiğini söyledi. Türkiye'de 1999 yılında atık miktarı 17 milyon ton iken, 2015 yılında 31 milyon tona ulaştığını, 2023 yılında ise 38 milyon tona ulaşacağını belirten Erdoğan, "Türkiye'de olan atıkların yüzde 52'si organik atıklar. Yüzde 6'sı plastik atıklar, yüzde 10'u kağıt atıklar, yüzde 4'ü cam, yüzde 2'sini metal ve kalan kısmını ise diğer atıklar oluşturuyor. Bu oranlara bakıldığında birçok atığın geri dönüşümü sağlanabilir. Ülkemizde atık yönetiminin en önemli ilkesi, atıkların geri kazandırılmasıdır. Başta çevre kanunu olmak üzere, çevre mevzuatını oluşturan bütün hukuki düzenlemelerle ilgili atıkların, yeniden geri dönüşüme kazandırılması yönetim prensiplerinden biri olarak ele alındı" diye konuştu.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ise, 'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi'nin önemine vurgu yaparak tüm kurumların proje doğrultusunda atıklarını ayırmasını tavsiye etti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68