SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI!

SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI!

SİGARAYI BIRAKMANIN TAM ZAMANI!

RAZAMAZAN'DA SİGARAYI BIRAKABİLİRSİNİZ!..

Sigaranın sağlığı tehdit ettiğini hepimiz çok iyi biliriz. Ancak, alışkanlık hale geldiği için de bir türlü bırakamayıp içmeye devam ederiz.

Muğla'da, sigara ve alkol ile sürekli büyük mücadele sergileyen ve sağlıklı bir toplumun oluşması için de çaba harcayan Yeşilay Muğla Åžube Başkanı Muhittin Turgut'un “Sigarayı bırakmak isteyenler için Ramazan ayı bir fırsat oluşturmaktadır ”şeklindeki açıklaması üzerine, aynı konuyu ben de köşemde ele almayı, bırakmak isteyenlere yardımcı olmak istedim.

Kendim de 20 yıl sigara içtikten sonra, bir Ramazan ayında sigarayı bırakan bir kişi olarak, bırakmak isteyenlere yardımcı olabilmek amacıyla, sigarayı bırakmak isteyenlere, onlar için bir örnek oluşturması dileğiyle, sigarayı nasıl bırakabildiğimi anlatmaya çalışacağım.

Ben sigarayı 1977 yılında Ramazan ayının ilk gününde, ilk oruçla birlikte bırakmıştım. 34 yıl oldu bu kötü alışkanlıktan da tamamen kurtulmuş oldum.

Dalgın bir yapıda olduğum için, günde 2 paket civarında sigara içmekteydim. Yanan bir sigara masada sigaralıkta dururken, bir ikincisini hatta  üçüncüsünü bile yakan tiryakilerden idim.

Ramazan ayının ilk gününde, sigarayı bırakmaya karar verdim. Evdeki sigaraları dağıttım. Kullandığım çakmağı hediye ettim. İlk gün iftar yemeğinin ardından sigara ihtiyacının duymamak için, doğruca camiye gittim.

Cami de imam Ramazan ayının ve orucun faziletlerinden söz etmekteydi.

Anlattıkları hiç kulağıma girmiyordu. Çünkü canım sigara içmek istiyordu. Teravih namazının ardından tiryaki olanlar hemen birer sigara yaktılar. Bir arkadaş da bana da sigara uzattı. Hiç tereddüt etmeden alıp yaktım.

O gün içtiğim o sigara, 34 yıldan beri tek sigara olmuştu.

Ertesi gün “Ben irademi bir tek sigaraya mı değiştim” dedim ve bir daha da ağzıma sigara almadım. O kararım hala devam ediyor.

34 yıldan beri sigara içmiyorum ve kendimi çok sağlıklı hissediyorum. Yıllarca rüyamda hep sigara içtim. Ama onu içmiyorum.

O nedenle, sigarayı bırakmak isteyenler için, Ramazan ayının büyük bir fırsat oluşturacağını ben de özellikle üzerine basarak belirtmek istiyorum.

Yeşilay Åžubesi Muğla Åžube Başkanı Muhittin Hocamın bu konuda Muğla ilinde verdiği mücadeleyi yakından biliyorum. Birkaç kez TRT haber bültenlerinde de örnek oluşturması için konuyu işledim.

Muhittin bey, sigaranın Ramazan ayında bırakılabilmesi için açıklamasında “Sigara ve alkol kullanımı, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalık ve ölümlere zemin hazırlıyor. Sigaranın içerdiği dört binden fazla zehirli kimyasal maddenin, insan sağlığı üzerinde yaptığı öldürücü etkiler nedeniyle, en önemli halk sağlığı sorunlarının başında yer almaktadır. Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane böbrek mide ve kan kanserine, Alkol kullanımı ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açmaktadır. Dünyadaki tüm Müslümanları, kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzaklaştıran ve arındıran Ramazan ayı, bu kez nikotinin ve alkolün esiri olup hem kendilerinin hem yakınlarının hayatını tehlikeye atan sigara ve alkol bağımlılarının bu zararlı alışkanlıklarından kurtulmalarında, büyük önem taşımaktadır” Ramazan ayında iftara kadar nasıl olsa sigara içilmiyor, alkol alınmıyor. Yine araştırmalara göre; insanlarımızın büyük bir kısmı Ramazan ayında alkol almıyor. Bu ise şunu göstermektedir 'hiç içmesek de yapabiliriz'. Ramazan ayı sigarayı bırakmak için iyi bir fırsattır. Ayrıca Ramazan'da, iradelerini sınayan kişiler, buna yeni bir irade daha katarak, alkol ve sigaradan da uzak durabilirler. Kişi Ramazan'dan sonra da kendisini kontrol ederek bu tür kötü alışkanlıklarından vazgeçebilir” diyor.

Sigara tiryakileri, bu bir fırsattır. Sağlınız için sigarayı haydi bırakın!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68