SIÄžIR SAHİPLERİNİN DİKKATİNE!

SIÄžIR SAHİPLERİNİN DİKKATİNE!

SIÄžIR SAHİPLERİNİN DİKKATİNE!

Sığır yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın yeni doğan buzağılarını 20 gün içinde kulak küpesi taktırması gerekiyor.  20 gün içinde kulak küpesi taktırmayanlar, 500 lira ceza ödemek zorunda kalıyorlar.

 

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri; sığır sahiplerinin mağdur olmamaları için, yeni doğan buzağılarını 20 gün içinde kayıt altına aldırıp, kulak küpesi taktırmaları gerektiğinin altını çiziyorlar.

Edindiğimiz bilgilere göre, 13 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe giren 5996 sayılı veteriner hizmetleri bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu gereği, 20 güne kadar olan sığırlar, her ilçenin İlçe Tarım Müdürlüklerinde bulunan Muğla Sığır Yetiştiricileri Birliği görevlileri tarafından ücretsiz olarak kayıt altına alınıp, kulak küpesi takılıyor.

İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Muhtarlara ve Belediye Başkanlıkları gönderilen duyuruda, 13 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe giren 5996 sayılı veteriner hizmetleri bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu gereğince, 20 günlükten büyük kulak küpesiz sığırı olan yetiştiriciler, İlçe Tarım Müdürlüğü'ne müracaat etmeleri halinde, kendilerine idari para cezası uygulanmak kaydıyla sığırların kayıtları yapılıp, kulak küpesi takılacağı; aksi takdirde bu sığır sahiplerinin sevk ve desteklemelerden yararlanamayıp, mağdur olacakları bildiriliyor.

Öte yandan her türlü hayvan sevkinde, İlçe içinde menşei şahadetnamesi, İlçe dışından geliş ve gidişlerde sağlık raporu ve menşei şahadetnamesi bulundurmayanlara ağır para cezaları uygulanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68