“sıkıyorsa gelsin satsın”

Yatağan Termik Santrali önünde enerji ve maden işçilerine hitaben konuşan Tes-İş Genel Eğitim Sekreteri Ferudun Yükselir, ‘Biz özelleştirmede suçluyuz, bunu söylemekte bir erdemliliktir. Ancak başka bir yerde bizi suçlayan arkadaşlarımızın oturduğu lojmanlarında seçimlerde bu partiye %72 oy çıktı, o zaman onlara beter olun dedim. Şimdide işyerlerimizi satılığa çıkartanlara diyorum ki ‘’sıkıyorsa gelsin satsın’’ diye konuştu.

“sıkıyorsa gelsin satsın”
 Tes-İş Sendikası Genel Araştırma Sekreteri Mehmet Solak ve Tes-İş Genel Eğitim Sekreteri Ferudun YÜKSELİR, Türkiye Maden İşçileri Yönetim Kurulu adına, Genel Sekreter Vedat Ünal, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Hüseyin Yıldız ile Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, dün Yatağan ve Milas’ta direnen enerji ve maden işçilerini ziyaret ederek, işçilerle, yönetim kurullarının kararlı biçimde özelleştirmeye karşı mücadele yürüten işçilerin sonuna kadar yanında olacaklarını açıkladılar.
Maden-iş Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-iş Başkanı Fatih Erçelik Yatağan Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirme kapsamına alınmasının ardından yürürlüğe koydukları eylem planı çerçevesinde eylemlerini sürdürürken sendikaların genel merklezlerindende destek geldi. 
Dün Yatağan Termik Santrali önünde Enerji ve Maden işçilerine hitaben konuşma yapan sendikaların genel merkez yöneticileri, hükümete sert mesajlar vererek uyarıda bulundular.
‘’Yanınızda olmayanın yüzüne tükürün’’
Tes-İş Genel Eğitim Sekreteri Ferudun Yükselir, ‘Bu santrali açmak için çoluk çocuk eşlerimizle kardeşlerimizle buradan muğlaya beraber gittik. Gece 12 de bakanlar kurulu kararını siz çıkarttınız. Sizleri kutluyorum. Kazanmanın %50 si inanmaktı, yüzde ellisi de savaşmaktır. Görüyorum ki hepiniz inançlısınız, inanmışsınız, inananinsan kazanır. Kazananların hepsi savaşanlardır, savaşmayan zaten kazanamaz. Biz özelleştirmede suçluyuz, bunu söylemekte bir erdemliliktir. Oturduğumuz yerden konuşmayalım. Özelleştirmelerde biz ne kadar suçluysak sizlerin birçoğu da o kadar suçlu. Ben genel seçimlerden önce bir çok  santrale gittim siyasi olarak söylemiyoruz siyasi olarak değerlendirmeyin, hangi partili olursanız olun, birinci partiniz işiniz, işimizdir. Satacaklar, kapının önüne koyacaklar iyi düşünün iyi taşının hangi partiye oy vereceğinizi bir kez daha düşünün. O santral satışa çıktığında, senin gibi bir kardeşimiz bizi satıyorsunuz sattırıyorsunuz dedi. Haklı bende ona dedim ki bu ülkede bu parti yüzde elli oy aldı senin santralinin lojmanlarının olduğu yerde yüzde yetmiş iki aldı. Beter ol o zaman dedim. Vedat başkanın konuşmasında bir şeye katılmıyorum. Dedi ki bir daha gözden geçirin hükümete, satmayın dedi bizi dinleyin dedi kulağı sağır olan nasıl duyacak bunu. Sıkıyorsa gelsin satsın . Bazı işçi arkadaşlarımız dedi ki falanca vardiyadan da gelebilirlerdi gelmedi, buradan çıkanlar da gelebilirlerdi gelmedi, gelmeyenin yüzüne siz tüküreceksiniz. Yarın işbaşında olmak isteyen bugün burada olmak zorunda’ dedi. 
‘’kararınızı geri alın, durdurun’
Türkiye Maden İşçileri Yönetim Kurulu adına, Genel Sekreter Vedat Ünal ise yaptığı konuşmada, ‘’Ülkemizde ne yazık  ki, iktidarlar değişmesine karşın yıllardır, ne yeni liberal politikaların uygulanmasından, ne de bu politikaların en temel unsuru olan kamu  kesiminin tasfiyesi ve kamu varlıklarının satılarak kaynak yaratılması, bu alanların  yerli/yabancı özel sektöre açılması anlamına gelen özelleştirme uygulaması değişmemiş, tersine yoğunlaştırılarak,   yargı kararları, kamu yararı, ülkenin  geleceği hiçe sayılarak dünyada örneği olmayan bir biçimde sürdürülmüş ve sürdürülmektedir. Ne yazık ki, yok pahasına satışlarla elde edilen 50 milyar dolardan söz edenler,  bu özelleştirmelerin yol açtığı ve telafisi imkânsız ülkenin ulusal, ekonomik, sosyal kayıplarından, yüz bini aşkın insanın işsiz kalmasından söz etmemektedirler. 
Hükümetin açıkladığı özelleştirme takvimi gereğince, Seyitömer Termik Santralı, kömür sağlayan TKİ kömür sahası/işletmesi ile özelleştirilmiş, hemen ardından sıra, yıllardır, özelleştirmeye karşı kararlı bir mücadele verilen Yatağan/Yeni Köy ve Kemerköy Termik santraları ile bu santralar kömür veren TKİ işletmelerine gelmiş; bu özelleştirme ile ilgili bilindiği gibi Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı çıkmıştır.
 Tes-İş ve Türkiye Maden İşçilere Sendikası olarak özelleştirme uygulamalarının başladığı ilk günden beri, özelleştirmeye karşı sendikacılık hareketinin ortak bir platformda gücünü birleştirerek mücadele etmesinin gereğini savunduk ama ne yazık ki, özelleştirme konusunda Türk-İş düzeyinde bile ortak bir mücadele platformu oluşturulamadığı gibi ortak bir görüş de oluşturulamadı. Tes-İş ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak, özelleştirme uygulamalarının işkollarımıza yansımaya başladığı günden beri özelleştirmeye karşı olan yaklaşımımızı net olarak ortaya koyduk ve mücadele ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bu süreçte, mümkün olduğunca, diğer sendikalar ve kitle örgütleri, meslek odalarıyla işbirliği ve dayanışma içinde olmaya, yerel halkı mücadeleye destek olmak için hareket geçirmeye çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Yatağan Yeniköy ve Kemerköy maden ve enerji işçilerinin ülkemiz emek mücadelesinde ve özelleştirmeye karşı verilen mücadelede özel bir yeri vardır. Yatağan ve Milas’taki maden ve enerji işçileri, işyerlerine, ekmelerine ve haklarına karşı yönelen her saldırıya, girişime birlikte, omuz omuza karşı koymuşlar, kararlı bir biçimde mücadele etmişlerdir. Milas ve Yatağan halkı da, işçilerin bu mücadelesine hep destek vermiş ve vermeye devam etmektedir.  Yatağan, Milas ve Yeniköy’de enerji maden işçisinin bu mücadelesi salt işlerini, ekmeklerini koruma mücadelesi değildir. Bu mücadele, ülkenin yenilenemez kaynaklarına,    milletin varlıklarına sahip çıkma, koruma mücadelesidir.  Bu mücadeleyi Yatağan, Milas halkının, bölgedeki demokratik kitle örgütlerini, yerel yönetimlerin ve ülkesini seven bütün duyarlı kesimlerin desteğiyle kararlılıkla sürdüreceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Hükümeti de, bir kez daha enerjimizin geleceğini karanlığa götürecek ve telafisi mümkün olmayan ekonomik, sosyal yaralar açacak bu özelleştirmeleri kararlarını geri almaya, durdurmaya çağırıyoruz’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 20:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
enerji işçisi
enerji işçisi - 7 yıl Önce

genel merkezler aman bizim iş yerlerine karışmasın.karıştığı yerler hemen satılıyor.yarın sattıklarında ne diyeceksiniz.

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68