Sıla’nın Büyük Başarısı

25-31 Ocak 2014 tarihlerinde Antalya’da yapılan Küçükler Türkiye Satranç Şampiyonası’na 6 oyuncu ve veli grubuyla katılan Kıbrıs İlkokulu ilçemize döndü. Turnuva sonunda 10 yaş kızlarda Sıla Demirbaş 6,5 puan toplayarak 10. oldu ve Satranç Milli Takımı’na girmeyi başardı.

Sıla’nın Büyük Başarısı
 Toplam 3 saat 40 süren ve internetten canlı yayınlanan 6. maç sonucunda topladığı 6,5 puanla, kendisiyle aynı puanı toplayan 7 sporcuyla birlikte 4 ile 10 sıraları paylaştı. Bu sonuçla, Satranç Milli Takımı’na girmeyi başaran Sıla Demirbaş’ın 6. maçı, izleyenlerin büyük ilgisini çekti. Diğer sporcular da başarılı maçlar çıkarmasına rağmen dereceye giremedi.

 

Kıbrıs İlkokulu Satranç Takımı Antrenör İsmail Karaoğlan, şampiyona hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Karaoğlan, yaptığı açıklamada; “Öğrencimin başarısıyla gurur duyuyorum. Satranca gönül veren herkesin bu sevinci yaşamasını dilerim. Turnuva süresince arayıp başarı dileyen herkese teşekkür ederim. Sıla’nın başarısının Yatağan’da satrancın ilerlemesini katkı yapacağını düşünüyorum. Sıla gibi okulumda bu başarıyı yakalayabilecek birçok sporcum var. Bundan sonraki amacım milli oyuncu sayısını artırmak ve her yıl bu büyük şampiyonaya katılmak. İlçemize satranç dalında milli bir oyuncu kazandırmanın mutluluğunu yaşıyor, gururunu duyuyorum. Başarımızda okul yönetiminin, bütün öğretmen arkadaşlarımın, velilerimin, öğrencilerimin, hizmetli arkadaşlarımın katkısı olduğunu düşünüyorum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Artık Milli Sporcu olan Sıla Demirbaş ise çok mutlu olduğunu belirtti. Demirbaş, yaptığı açıklamada; “İlimizi, ilçemizi, okulumuzu ve satranca gönül verenleri sevindirdiğim için daha mutluyum. Bu başarıyı yakalayacak bir çok arkadaşımın olduğunu düşünüyorum. Bu başarıyı, İsveçlilerin "Eğer zorda kalırsan, İçinden çıkılamaz bir durumdaysan, Atatürk gibi düşün" atasözüyle motive olmama bağlıyorum. Beni turnuva süresince destekleyen başta öğretmenim ve ailem olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi. Velisi Erol Demirbaş ise Sıla’nın satrancı çok sevdiğini, başarısında düşünerek oynamasının ve oyundan kopmamasının rolünün büyük olduğunu söyledi ve kendilerine bu sevinci yaşattığı için Sıla’ya teşekkür ettiklerini söyledi.

Okul Müdürü S. Selma Bilgitekin ise öğrencisinin başarısıyla mutlu olduğunu, başarısının tesadüf olmadığını ve Sıla’nın bu başarıyı fazlasıyla hak ettiğini söyledi. Bilgitekin, amaçlarının bundan sonraki turnuvalarda milli oyuncu sayısını artırmak olduğunu söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER