SINAVLARIN İPTALİNE TES-İÅž'TEN İTİRAZ GELDİ

SINAVLARIN İPTALİNE TES-İÅž'TEN İTİRAZ GELDİ

SINAVLARIN İPTALİNE TES-İÅž'TEN İTİRAZ GELDİ

Teş- İş Sendikası Yatağan Åžubesi, Termik Santrallere işçi alım sınavlarının iptal edilmesi dolayısıyla, bir basın açıklaması yaptı. En kısa zamanda kadrolu acil personel alımı yapılmaması durumunda, ülke ekonomisine büyük katkı yapan Termik Santrallerin durma noktasına geleceği belirtiliyor.

Başkan Fatih Erçelik tarafından yapılan açıklama aşağıda yer almaktadır:

“Åžubemiz çalışma alanı içerisinde bulunan ve ülkemiz ekonomisine büyük katkıda bulunan YATAÄžAN, YENİKÖY ve KEMERKÖY Termik Santrallerinin çok acil elemana ihtiyacı olduğunu, aksi halde santrallerde üretimin durma noktasına geleceğini ve yeterli bakım ve onarım yapılamaması nedeniyle, büyük ölçekte iş kazalarının kaçınılmaz olacağını defalarca dile getirmiştik.

Yöremize gelen tüm siyasetçilerimize sorunlarımızı, çözüm yollarını, taşeronda çalışanların durumunu ve acilen eleman alınması konularını rapor haline getirerek kendilerine verdik, ama şimdiye kadar hiçbir sonuç alamadık.

Ülkemiz enerji ihtiyacının sürekli arttığı, tüketimin fazlalaştığı ve bu nedenle santrallerimizin gece, gündüz demeden tam kapasite çalıştığı bir gerçektir. Başka bir gerçekte emeklilik nedeniyle çalışan sayımızın her gün azalması nedeniyle teknik bilgi ve tecrübe gerektiren işler dahi taşeronda çalışanlarla doldurulduğudur. Hâlbuki Termik santrallerde üretimin her aşaması özel teknik bilgi ve tecrübeyle yapılmaktadır. Bir elemanın yetişmesi için en az 3 yıl usta - çırak ilişkisiyle çalışması gerekmektedir.

Bugün dünyada ve ülkemizde ekonomik sıkıntılar yaşanmaktadır. İşsizlik, kayıt dışılık, taşeronlaşma, sigortasız ve sendikasız çalışma had safhadadır. Hükümet enerjide özelleştirme politikalarından da vazgeçmiş değildir. Çünkü Santralarımız verimli ve çok karlıdır. Adeta altın yumurtlayan tavuktur. İşte bu yüzden yabancı sermaye ve yerli işbirlikçilerinin gözü buralardadır. Aslında yaşadığımız tüm bu sorunların kaynağında, yıllardır izlenen özelleştirme politikaları sonucu santrallerimizin gözden çıkarılmış olması yatmaktadır.

Enerji bir ülkenin can damarıdır. Santrallerimiz bu günlerde tam kapasiteyle çalışmaktadır. İşyerlerimizin ivedilikle çözülmesi gereken sorunu bir an önce eleman eksikliğimizin giderilmesidir.

YEAÅž Genel Müdürlüğümüzün 2011 yılı için gerçekleştireceği 95 kişilik eleman alımı, her ne hikmetse müracaatlar alındıktan, nihai listeler açıklandıktan sonra iptal edilmiştir. Bu sınavın iptal edilmesi için üstün gayret ve çaba harcayanlar iptal gerekçelerini halkımıza açıklamak zorundadırlar. Eğer sınav İptal edilmemiş olsaydı, yapılan müracaatlara göre şu an işe alınacakların büyük bir bölümü bölgemizde yaşayanlar olacaktı.

Çalışanların neredeyse  % 80'ninin emekliliğinin geldiğini düşünürsek, bir an önce teknik bilgisi olan deneyimli, tecrübeli elemanlar alınmalıdır. Yoksa durum gerçekten çok vahimdir!..

TES-İÅž Sendikası Yatağan Åžubesi olarak; YATAÄžAN, YENİKÖY ve KEMERKÖY Santralleri için yapılacak eleman alımlarında bilgi ve deneyimin yanı sıra, Bacagazı Arıtma Sistemi devreye girmeden önce, yıllarca santrallerin yarattığı çevresel etkilere maruz kalan, inversiyonları yaşayan, sokağa gaz maskeleriyle çıkmak zorunda kalan bölge halkımıza, KPSS şartının da kaldırılarak işe almada öncelik verilmesi gerektiğine inanıyor, bu konuda herkesin üzerine düşeni samimiyetle yapmasını istiyoruz.

TES-İÅž Sendikası Yatağan Åžubesi olarak, geçtiğimiz Nisan ayında taşeronlarda çalışan ve tamamı bu yörede ikamet eden 747 arkadaşımızı sendikamıza üye yaptık ve kadroya geçirilmeleri için hukuki bir süreç başlattık. Bundan da sonuç alacağımıza inanıyoruz.

Yerel yöneticilerimize, sivil toplum örgütlerimize, Odalarımıza ve tüm siyasi partilerimizin il ve ilçe yöneticilerine buradan çağrı yapıyoruz:

İşyerlerimize eleman alımlarında göz önünde bulunduracağımız en önemli kriter, santrallerle iç içe yaşamak zorunda kalan, bölge halkımızın çıkarları olmalı, onlara öncelik verilmelidir. 

Bir an önce eleman alımlarını gerçekleştirin diyoruz. Gerçeği yansıtmayan, ipe - sapa gelmez şikâyetlerle zaman kaybedilmemelidir. Çünkü her geçen zaman üretim kaybı ve iş kazaları demektir.

Bu konuda herkesi göreve davet ediyoruz. Saygılarımızla...”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68