“Siyasi iktidar kendi halkına savaş ilan etti”

Eğitim-Sen Yatağan Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklamasında, Ayn el-Arap’a (Kobanê) saldırı düzenleyen IŞİD’i destekleyenlerin, olayların bir numaralı sorumlusu olduğu öne sürülerek “İnsanlığın geleceği için direnenler yalnız değildir” mesajı verildi.

“Siyasi iktidar kendi halkına savaş ilan etti”
 Eğitim-Sen Yatağan Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklamasında, gündeme dair değerlendirmelerde bulunuldu. İlçe Temsilcisi Ali Akçay tarafından yapılan açıklamada, IŞİD’in Ortadoğu’da kardeşçe yaşayan farklı kimlik, inanç ve mezhepten insanların karşı karşıya getirme politikasının ürünü olduğun iddia edildi.

IŞİD’in, günlerdir Suriye’nin Halep iline bağlı Ayn el-Arap ilçesine saldırdığını, saldırının sadece buradaki halka yönelik olmadığını vurgulayan Akçay, “IŞİD, aynı zamanda Kobanê’de yaratılan demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü değerlere saldırmaktadır” dedi.

Irak ve Şam İslam Devleti’ne bağlı ekiplerin, dışarıdan destek almadan Türkiye sınırına dayanmasının mümkün olmadığını savunan Akçay, IŞİD’i destekleyenlerin, Ortadoğu’da yaşanan olayların bir numaralı sorumlusu olduğunu kaydetti.

Türkiye’deki emek ve demokrasi güçlerinin günlerdir Ayn el-Arap’ta yaşanan olaylara dikkat çekmeye çalıştığını ve kamuoyunu yeni bir olaya karşı uyardığını belirten Akçay, “AKP Hükümeti’nin bütün dünya tarafından bilinen IŞİD’e desteği ve sempatisi, son birkaç gün içinde ülke çapında yapılan IŞİD protestolarına yönelik devlet şiddeti ile bir kez daha onaylanmıştır. Polis, faşist güçler, Hizbullah ve IŞİD yandaşları, dün Türkiye’nin dört bir yanında Kobanê direnişine sahip çıkan halka silahlarla, satırlarla ve gaz bombaları ile saldırarak 14 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olmuştur. AKP hükümeti, IŞİD çetelerinin katliamlarına ülke içinde izlediği şiddet politikaları ile destek vermiştir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 1990 yıllardan bu yan ilk kez 6 ilde ve çok sayıda ilçede sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini hatırlatan Akçay, “Demokratik tepkilere yönelik en yetkili ağızlardan çıkan ‘misliyle karşılık verilecektir’ ifadeleri, siyasi iktidarın kendi halkına karşı resmen savaş ilan etmesi anlamına gelmektedir” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’nin siyasi iktidar eliyle yeni bir kaos ortamına sürüklenmek istendiğini iddia eden Akçay, bu kaostan en çok zararı Türkiye’deki emekçiler, halklar ve tüm ezilenler olacağını öne sürdü.

IŞİD ve siyasi destekçilerinin saldırılarına sessiz kalmanın yaşananları onaylamak anlamına geldiğini ifade eden Akçay, “Günlerdir insanlık için, halkların geleceği için direnen Kobanê halkı, hepimiz için, tüm insanlık için direnmektedir. Kobanê’nin savunulması, aynı zamanda insanlığın en temel değerlerinin, eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşliğin savunulması demektir” şeklinde konuştu.

Eğitim ve bilim emekçileri olarak Ayn el-Arap’ta yaşanan olaylara sessiz ve tepkisiz kalmalarının mümkün olamayacağının altını çizen Akçay, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Sadece Kobane’yi değil, insanlığın en temel değerlerini savunduğumuzu göstermek için, bir kez daha savaş politikalarının ağır bedelini ödememek için 8-9 Ekim tarihlerinde iki gün tüm Türkiye çapında iş bırakıyoruz. Ayrıca Türkiye coğrafyasında yaşayan halkların ortak değerlerine yapılan provakatif saldırıları şiddetle kınıyoruz. Atatürk büstlerine ve bayrağa yapılan saldırıların ülke içerisinde yan yana yaşayan yurttaşları ayrıştırma projesi olduğu gayet açıktır. Ama Türkiye’nin devrimci ve ilerici unsurları asla bu akıl tutulmasına, bu bilindik oyuna alet olmayacaklardır. IŞİD barbarlığına ve emperyalist planlara karşı tüm eğitim ve bilim emekçilerini, seferberlik ruhuyla dayanışmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 17:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
YÖRÜK EFE
YÖRÜK EFE - 7 yıl Önce

i̇nan var ya hocam dedi̇ği̇nden hi̇çbi̇r şey anlamadim.

eğitim-sen
eğitim-sen - 7 yıl Önce

amacımız kimseye şirin gözükmek değil,sadece ortadoğu coğrafyasında oynanan insanlık dramına dikkat çekmek...sıranın bizim ülkemize doğru geldiğini görmeyenlere göstermek...

ali er
ali er - 7 yıl Önce

çarpıtmanın bu kadarına pes diyorum. bakan şiddete misliyle karşılık verilecektir diyor. siz bunu demokratik hakları talebe şiddetle karşılık verilecektir diye yorumluyorsunuz. yakıp yıkmak, talan etmek, ne zamandır demokratik hak olarak görülüyor?

hehe hehe demokrasi
hehe hehe demokrasi - 7 yıl Önce

iyi de sorun sadece atatrük büstü ve türk bayrağı değil ki bunları söyleyerek şirin mi olduğunuzu sandınız, zaten mustafa kemal atatürk ve türk bayrağı allerjisini biliyoruz, hangi insanlık savunucusu içindeki insanlarla birlikte otobüsü yakmaya çalışır, hangi insanlık değerlerinin savunucusu benzin istasyonlarını ateşe verir, kim kızılayın araçalrını yakar belediye binasını ateşe verir siz kimi kandırıyonuz insanlık savunuculları

Türk
Türk - 7 yıl Önce

eğitim sen değil hdp sen

SIRADAKİ HABER

banner68