Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından Yatağanlılar çağrı!

Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine tepki gösteren siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, ortak basın açıklaması yaparak Yatağanlıları, santrale sahip çıkmaya davet ettiler.

Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından Yatağanlılar çağrı!
 Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (YEAŞ) ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nin (GELİ) özelleştirilmesine tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokrat Parti, İşçi Partisi’nin Yatağan ilçe başkanlıkları ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Ziraat Odası, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği’nin Yatağan şubeleri, ortak bir basın açıklaması yaptı.

CHP Yatağan İlçe Başkanlığı binası önünde bir araya gelen grup adına ortak basın açıklamasını okuyan ADD Genel Sekreter Yardımcısı Lütfü Kırayoğlu, “Emeğine, ekmeğine, toprağına, santraline sahip çık. Yatağan Termik Santrali vatandır, vatanına sahip çık” dedi.

Özelleştirme politikasıyla, zarar eden kurumların satışının hedeflendiğini kaydeden Kırayoğlu, bugüne kadar çok sayıda kâr eden kurumun da özelleştirildiğini öne sürdü. Özelleştirilen Yatağan Termik Santrali ve santrale kömür sağlayan kömür işletmelerinin Muğla’nın vergi rekortmeni kurumları olduğunu hatırlatan Kırayoğlu, özelleştirmeyle birlikte daha önce tarım arazisi olarak kullanılan ve daha sonra kömür sahası olarak kamulaştırılan arazilerin de alıcı firmaya verileceğini dile getirdi.

Daha önce santraldeki baca gazı arıtma tesislerinin çalışmaması nedeniyle Yatağanlıların zor günler geçirdiğini hatırlatan Kırayoğlu, özelleştirme kapsamındaki santrallerde bu tesislerin çalıştırılma zorunluluğunun kaldırıldığın öne sürdü.

Santral ve kömür işletmelerinde çalışan işçilerin, özelleştirme karşıtı eylemlerinin bir yıldır sürdüğüne vurgu yapan Kırayoğlu, “Yatağan’da her eve doğrudan ya da dolaylı YEAŞ ya da GELİ ekmeği giriyor. Yatağan halkı bu nedenle direnişteki işçisini bu bilinçle destekliyor” dedi.

2006 yılında Türkiye’nin batı bölümünde yaşanan 16 saatlik elektrik kesintisinde, Yatağan Termik Santrali ve Muğla’daki diğer termik santrallerin, birçok şehri elektriksizlikten kurtardığını hatırlatan Kırayoğlu, şöyle konuştu:

YEAŞ’ın satışı ile elde edilecek gelir ile ne bütçe açığını kapatmak olası, ne de dış ticaret açığını ve dış borçları ödemek olası. 12 yıl boyunca satılan kamu işletmelerinin tümünün getirisi ile bir yıllık dış ticaret açığını bile kapatamıyoruz. Burada amaç yandaş şirketlere kendi birikim ve deneyimleri ile asla kuramayacakları tesisleri kazandırmaktır. Yatağan halkı buna izin vermeyecek, asla teslim olmayacaktır. YEAŞ vatandır. Teslim etmeyeceğiz.”

Basın açıklaması sırasında, CHP İlçe Başkanı Kamil Genek, İşçi Partisi İlçe Başkanı Recep Helvacı, Muğla Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP’li Eyüp Katırcı, ADD Genel Sekreter Yardımcısı Lütfü Kırayoğlu, ADD Şube Başkanı Mahmut Ayık ve basın açıklamasına destek veren siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2014, 19:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
haydar
haydar - 7 yıl Önce

chp ilçe başkanının solunda yer alan zat-ı muhteremin turgut nahiyesini ne kadar sahip çıktığını sağır sultan duydu.

ismail şaşı
ismail şaşı - 7 yıl Önce

ya bırakın satılsında kaçtane çalışan kalacak dışarıdan gelenler.hepsi gide yatagandan.ve bunların siyasetçilerin ve sendika başındakilerde işçileri ve yatağan lı ları kullanıp pirim yapıyorlar.kaçtanesi içitenlikle satılmasın diyordur şüpeli.hepsinin çıkarları vardır bunların.satılsın termik ve kömür ocağı dışarıdan gelenlerin hepside defolsunlar gitsinler yatağan dan yatağanın gençleri iş imkanı açılsın artık.

SIRADAKİ HABER

banner68