SOĞANCI “HEPSİ ÖZELLEŞTİRMECİ”

Yatağan Termik Santrali önündeki direniş çadırında konuşan Tes-iş Sendikası Yatağan eski Şube Başkanı Erol Soğancı, “bu güne kadar gördüğüm tüm partiler muhalefetken yanımızda durup, özelleştirmeye karşıyız dediler. Ne zamanki iktidara ortak oldular ilk işleri özelleştirme oldu” diyerek emekçilerin siyasi görüş ayrımı yapmadan ekmeklerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

SOĞANCI “HEPSİ ÖZELLEŞTİRMECİ”
HABERİN GALERİSİ
Erol Soğancı

Erol Soğancı

 Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocaklarının özelleştirme kapsamına alınmasına karşı direnişe geçen enerji ve maden işçilerine bir destekte Soma Maden-iş ve Tes-iş Sendika Şubelerinden geldi. Santral önündeki direniş çadırı önünde açıklama yapan sendikacılara Tes-iş Sendikasının efsane başkanlarından Erol Soğancı’da destek verdi.

 Dün Yatağan termik santrali önünde kurulan direniş çadırını ziyaret eden Tes-iş Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan, Maden-iş Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay ve Tes-iş Sendikasının Yatağan şubesi eski başkanlarından Erol Soğancı enerji ve maden işçilerine desteklerini açıklayarak mücadelelerinde yanlarında olacaklarının altını çizdiler.

 “dayanışma zamanı”

 Yaklaşık 500 enerji ve maden işçisine hitaben konuşan Maden-iş Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay; “arkadaşlar sizlerin bütün emek mücadelelerinde, ülkemiz işçi sınıfı arasında özel bir yeri olduğunu biliyoruz. Sizler en uzun soluklu özelleştirme mücadelesini veren emekçilersiniz. 90’lı yıllardan beri bu işletmeleri özelleştirmek için girişimler yapılıyor ve sizler yıllardır özelleştirmeye ilişkin girişime kitlesel olarak kararlı biçimde karşı durdunuz. Vermiş olduğunuz bu mücadeleden dolayı siz emekçileri kutluyorum. Bugün artık bu özelleştirme somur bir biçimde kapıya dayandı. Şimdi mücadeleyi yükseltme zamanı. Ülkemiz işçi sınıfının ve sendikacılık hareketin gözü kulağı sizde dolayısıyla biz enerji ve maden işçilerinde olacak. İstiyorum ki mücadele örnek olsun. Şimdi zaman Enerji ve Maden İşçilerinin dayanışma zamanı. Bizlerde maden işçilerinin bir şubesi olarak buradayız ve yanınızda olmaya da devam edeceğiz. Bizler bu mücadeleye ülkemizin geleceğine sahip çıkma olarak görüyoruz. Yatağan gibi Soma’mızda 80’den sonra termik santrale göre gelişti. Kömürde yapılan projelere göre 12.500 Maden Emekçisi şehrimizde istihdam edildi, yani aynı kaderi paylaşıyoruz. Bu özelleştirmeyi sizinle birlikte durdurmak istiyoruz ve onun için mücadeleye hazırız. Ülkemizin geleceğinin bugünden tüketilmesine karşı mücadele ediyoruz. Bu mücadeleye sadece bölge halkının değil, bütün milletin sahip çıkmasını, destek vermesini istiyoruz. Hükümete de bir kez daha seslenmek istiyoruz. Gelin bu özelleştirme kararını geri alın. Ülkenin, Milletin geleceğini karartmayın. Bizler Maden İşçilerinin bir Şubesi olarak, sizlerle sonuna kadar birlikteyiz. Soma Maden İşçileri diyor ki; Yaşasın işçilerin birliği. Yaşasın Enerji ve Maden İşçisinin dayanışması. Yaşasın Özelleştirmeye karşı mücadelemiz” diye konuştu.

 “vatanı sattırmayacağız”

 Tes-iş Soma Şube Başkanı Bedri Demiraslan ise yaptığı konuşmada, “direnişinizde yalnız olmadığınızı birilerine hissettirmek için buradayız. Ülkemizin güzide kuruluşları olan termik santraller devlete zimmetlenmiş milletin mallarıdır. Bu tesisleri sermayeye peşkeş çektirtmeyeceğiz, sattırmayacağız. Bunun için e gerekiyorsa yapacağız. Hükümete sesleniyoruz, bu kurumlardan ellerinizi çekin. Santraller ve kömür ocakları vatandır, bu vatanı sattırmayacağız” dedi.

“hepsi özelleştirmeci”

Yatağan Tes-iş Sendikasının efsane başkanlarından Erol Soğancı ise santral önünde toplanan enerji ve maden işçilerine hitaben yaptığı konuşmada, 1994, 1997 ve 2000 yıllarında yapılan direniş ve mücadelelerden örnekler vererek yaptığı konuşmasında, “arkadaşlarım bizler işçiyiz, emekçiyiz. Bu zamana kadar benim gördüğüm muhalefetteki tüm siyasiler bizlerin özelleştirme karşıtı mücadelelerinde hep yanımıza gelip “özelleştirmeye karşıyız”, “özelleştirme vatana ihanettir” dediler. Ancak ne zamanki kendi partileri iktidara geldi ilk işleri özelleştirme kararı almak oldu. Bu nedenle bizler emekçiler olarak önce kendi işimize aşımıza sahip çıkacağız. Birlik bütünlük içersinde mücadele edeceğiz. Park Holding’in santrale talip olduğu dönemde buraya bin askeri yığıp barikat kurdular. Ama biz inancımızla direndik ve özelleştirmeyi püskürttük. Bu haklı mücadelenizi sonuna kadar destekliyorum. Yolunuz açık olsun arkadaşlar” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2013, 19:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 7 yıl Önce

keşke milletvekili adayı olduğunda söyleseydin.chp ne zaman iktidar oldu da özelleştirmeci oldu.biraz insaf

Ayşe Çelik.
Ayşe Çelik. - 7 yıl Önce

işçi kardeşlerimize haklı davalarında başarılar diliyorum.bu memleketin demiri,kömürü,madeni,toprağı tamamı vatandır,satılamaz.

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68