banner80

Soma faciası iş güvenliğini artırdı

Soma’da meydana gelen maden kazası sonrasında tehlikeli iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliğine ilgiyi artırdığı öğrenildi.

Soma faciası iş güvenliğini artırdı
 Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen maden kazasında 301 işçi yaşamını yitirmişti. Meydana gelen kazanın ardından iş sağlığı ve güvenliğine ilgi göstermeyen işletmelerin, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilgiyi artırdığı ve sertifika almak için işçileri yönlendirdiği öğrenildi.

Yatağan merkezli olup Muğla bölgesinde iş sağlığı ve güvenliği sektöründe hizmet veren Muğla Gençhekim Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi firmasının işletmecisi Gökhan Güçlü, inşaat, maden, üretim, bakım-onarım gibi sektörlerin, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıktığı günden beri iş sağlığı ve güvenliğine önem verdiğini, Soma’da meydana gelen maden kazasının ardından ise iş güvenliği uzmanları tarafından kontrollerinin yapılması gereken bazı işletmelerin, küçük sanayi işletmelerinin ve kısa süreli inşaat firmaları gibi küçük çaplı firmaların iş sağlığı ve güvenliğine ilgiyi artırdığını söyledi.

Muğla Gençhekim Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak Yatağan’da 100’e yakın işletmeye hizmet verdiklerini söyleyen Güçlü, “Yaklaşık 100 işletmede çalışan yaklaşık 2 bin 500 çalışanın güvenlik ve sağlık şartlarının iyileştirilmesi için hizmet veriyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmalarıyla işyerlerindeki kazalar sıfıra indirilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda bizler de işletmelerde iş sağlığı, iş güvenliği, eğitim, risk analizi, acil eylem planı, iş ve sosyal güvenlik hukuku gibi konularda hizmetimizi sürdürüyoruz” dedi.

Muğla Gençhekim Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi iş güvenliği uzmanları tarafından anlaşmalı işyerlerin çalışanları için ilkyardım ve yangın eğitimleri verilirken Yatağan Küçük Sanayi Sitesi içerisinde hizmet veren Dilim Pen PVC Alüminyum Doğrama İşletmesi çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verildi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 17:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemal
cemal - 7 yıl Önce

Is guvenlik elamanlari maasini ve yaptirim gucunu devletden almadığı muddetce hepsi gostermelik kalacaktır.

SIRADAKİ HABER

banner68