Soma’daki maden faciasını andılar

Soma’da yaşanan maden faciasının yıldönümü nedeniyle Maden-İş Sendikasına mensup işçiler, Yatağan ilçesinde saygı duruşunda bulunup basın açıklaması yaptılar.

Soma’daki maden faciasını andılar
 Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ maden şubesinde toplanan Maden-İş Sendikası’na üye işçiler, Maden Direktörlüğü binasına yürüdü.

Bina önünde bir araya gelen işçiler, 13 Mayıs 2014’te Soma’da yaşanan maden faciasında yaşamını yitiren 301 maden işçisi için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Grup adına basın açıklaması yapan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, Soma’daki maden faciasının tarihin en acı maden kazalarından biri olduğunu dile getirdi.

İlhan, olayın üzerinden geçen iki yılda yaraların hala sarılmaya çalışıldığını belirterek, kazaya sebep olanlar yargılanıncaya kadar Soma faciasının unutulmayacağını söyledi.

Madencilik sektöründe gerekli önlemlerin alınmadığını savunan İlhan, Türkiye’nin iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldığını kaydederek, “Türkiye’de kömür üretimi yapan 176 işyeri var. İş müfettişlerinin 2014 ve 2015 yıllarında yapmış oldukları denetimler sonucu, 126’sının çalışmasının uygun olmadığına karar veriliyor. Müfettişlerin kararı uygulanmıyor. Yönetmelikler, 2017-2019 yılları arasında uygulanmak üzere erteleniyor. Olan işçi kesimine oluyor.” diye konuştu.

İlhan, Soma’daki kazasında yaşamını yitiren işçilerin yanı sıra son dönemlerde artan terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçleri ile hayatını kaybeden sivil vatandaşlara da Allah’tan rahmet dileyerek, şöyle konuştu:

“Yaşanan faciadan sonra ‘borcum var, madene girmek zorundayım’ dedirten iş güvenliğine yönelik eksiklikleri, iş veren korkusuyla dile getirmekten bile çekinen, ‘sedye kirlenmesin diye çizmelerimi çıkartayım mı’ dedirten vahşi kapitalizmin hiç mi kabahati yok. Maden ocaklarının işçinin celladı olmaktan çıkartılması için önce kömür değil, ‘ilk önce insan’ anlayışı egemen kılınmalıdır.”

Maden işçilerinin basın açıklamasına, Türk-İş Muğla Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi Ali Akçay ve enerji işçileri destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95