“Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız

Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesindeki bir maden kazasında yaşamını yitiren 301 işçiyi yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla andı.

“Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız

Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesindeki bir maden kazasında yaşamını yitiren 301 işçiyi yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla andı.

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“13 Mayıs 2014 tarihinde kar hırsının, kuralsızlığın ve denetimsizliğin sonucu 301 maden işçimizi Soma’da şehit verdik. 301 aile çocuğunu, babasını, eşini Soma’da bıraktı. Bu acı on yıllar geçse de dinmeyecek. TÜRK-İŞ VE MADEN-İŞ topluluğu olarak Soma Faciasını unutmayacağız, unutturmayacağız.

Soma Faciası, yıllardır işçi kesiminin dile getirdiği, düzeltilmesi için çaba gösterdiği olumsuz çalışma koşullarının gündeme taşınmasını sağladı. Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gerçekliğini ortaya döküp daha görünür kıldı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında çok büyük ihmallerin bulunduğunu, çalışma şartlarının acımasız olduğunu ortaya çıkardı .Soma maden faciasından sonra birçok yasal düzenleme yapıldı, kuralsız çalışan işverenlere önemli yaptırımlar getirildi. Ancak facianın 5. yılında üzülerek görmekteyiz ki kuralsız çalışma hala yaygınlaşmakta, işçiler iş kazalarında yaşamlarını kaybetmeye devam etmektedir. Bilimsel araştırmalar, iş kazalarının yüzde 99’unun işyerlerinde gerekli önlemlerin alınması halinde ortadan kalkacağını söylemektedir. Ancak birçok işverenin işçi sağlığı ve güvenliği önlemelerinin bir maliyet unsuru olarak gördüğü bir ortamda, alınan önlemelerin yasal mevzuatın taleplerini karşılamak için göstermelik olduğu bir sistemde, kazalar artarak devam edecektir .Soma Faciası gibi olayların bir daha yaşanmaması için alınması gereken önlemler ve yapılması gereken politika değişiklikleri bir an önce yerine getirilmelidir. Bundan amaçlanan çalışma ortamını, insana gelebilecek bir takım tehlikelerden ve kazalardan arındırmanın ötesindedir. Temel yaklaşım çalışma ortamının insancıllaştırılmasıdır. İşçilerin sadece çalışma şartları değil yaşama şartlarının da “insan onuruna yaraşır” bir düzeyde olmasıdır. TÜRK-İŞ VE MADEN-İŞ bu doğrultudaki çalışmalarını sürdürecektir. Soma Faciasının beşinci yıldönümünde şehit işçilerimizi rahmetle anıyor, ailelerine ve bütün işçi hareketine sabır ve başsağlığı diliyoruz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68