18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Stratonikeia Antik Kenti kazısının 40. yılı

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının 40’ıncı yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

28 Temmuz 2017 Cuma 16:34
Bu haber 433 kez okundu
Stratonikeia Antik Kenti kazısının 40. yılı

 Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’nde 1977 yılında başlayan profesyonel kazıların 40’ıncı yıldönümü nedeniyle, 3 bin yıllık kentte tören düzenlendi.

Bölgenin en büyük spor okullarından birine sahip olması nedeniyle “Gladyatörler Şehri” olarak bilinen kentte düzenlenen törende, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, kazı çalışmalarının yapıldığı bölgede kazma yardımıyla toprak kazdı.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve kazı ekibinden, kent ve çalışmalar hakkında bilgi alan Işık, muhabirimize açıklamalarda bulundu.

“40 yıldır burayı iğneyle kazıyoruz”

Yatağan’ın tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Işık, Yatağan Belediyesi olarak ellerinden gelen imkanlarla kazıya destek vererek antik kente katkıda bulunmaya çalıştıklarını söyledi.

Işık, düzenlenen tören nedeniyle sembolik kazı yapmasına rağmen büyük bir heyecan duyduğunu kaydederek, “Bu sene antik kentteki kazının 40’ıncı yılı. Onun için çok önemli bir yıl. 40 yıldır burayı iğneyle kazıyoruz. Geçmişteki medeniyetlerin eserlerini sergilemeye çalışıyoruz” dedi.

Muğla’nın deniz turizminin yanı sıra kültür turizminde de iddialı olduğunu vurgulayan Işık, “Yöreyi yaşamak lazım. Stratonikeia Antik Kenti, tarihi açıdan çok önemli bir yer. Bu yüzden çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Kazı başkanımız çalışmalarını sürdürüyor. Bundan sonra Yatağan, Stratonikeia’sı, Lagina’sı, Osman Hamdi Bey Konağı ve diğer tarihi eserleriyle daha çok gündemde yer alacak” diye konuştu.

İlk kazmayı Prof. Dr. Yusuf Boysal vurdu

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise, antik kentteki kazı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Çalışmaların yedi ayrı üniversiteden 50 kişinin katılımıyla yaklaşık 40 derece sıcaklıkta sürdüğünü anlatan Söğüt, “Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarımız düzenli bir şekilde devam ediyor. Bu yılın bizim için ayrı bir önemi var. Bu sene, Stratonikeia kazısının 41’inci yılındayız. 1 Ağustos 1977 yılında Profesör Doktor Yusuf Boysal hoca başkanlığında burada çalışmalar başladı. Sonraki dönemde devam etti. Biz de 2008 yılından beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Söğüt, 2008 yılında başlattıkları çalışmalar öncesinde antik kentteki kazıların ayda yaklaşık iki ay sürdüğünü fakat Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, Kazılar Dairesi, Restorasyonlar Dairesi, Muğla Valiliği, Pamukkale Üniversitesi ve kalkınma ajanslarının desteğiyle artık hava şartları elverdikçe yıl boyu sürdüğünü söyledi.

Kazı başkanlığı döneminde Stratonikeia’da farklı bir algı oluşturarak kent içerisinde yer alan dönemleri kendi doğallığında ortaya çıkartıp koruduklarını aktaran Söğüt, şöyle konuştu:

“Stratonikeia’daki ilk kazılar, gymnasium ve kuzey şehir kapısı dediğimiz yerde yapıldı. O zamanlar, o bölge evlerle kaplıydı. O zamanlar küçük bir bölümü açıldı. Şimdi biz kuzey şehir kapısı ve devamındaki caddeyi ortaya çıkardık. Gymnasium alanı genişledi. Daha sonraki yıllarda tiyatroda küçük bir çalışma olmuştu. Biz, o dönemlerde başlayan küçük çalışmaları genişlettik. Hem alan genişledi hem de kent içerisindeki restorasyonlar arttı. Şaban Ağa Camisi’nin restorasyonu tamamlandı. Beylikler dönemine ait hamamdaki çalışmalar sürüyor. Bılla Evi’nin çalışmaları devam ediyor. Daha önce valimizin vesilesiyle Hasan Şar Evi’nin restorasyonu tamamlandı. Yani antik döneme ait yapıları kazıyor, onların restorasyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Türk dönemine ait yapıların da kazılarını tamamlayıp, ayağa kaldırılabilecek durumdaysa onların da restorasyonlarını gerçekleştiriyoruz.”

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, törenin ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Atölye Muğla Bir” projesi kapsamında Stratonikeia Antik Kenti’ne gelen heyetle kenti gezdi. 

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV