Stratonikeia Antik Kenti’nde belgesel çekiliyor

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen belgesel çekiliyor. Çekimler sırasında, Stratonikeia’dan Lagina Kutsal Alanı’na getirilmesinin canlandırılması, Yatağan protokolü tarafından takip edildi.

Stratonikeia Antik Kenti’nde belgesel çekiliyor

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen belgesel çekiliyor. Çekimler sırasında, Stratonikeia’dan Lagina Kutsal Alanı’na getirilmesinin canlandırılması, Yatağan protokolü tarafından takip edildi.

Yönetmenliğini Ertuğrul Karslıoğlu’nun yaptığı belgeselin çekimleri, Stratonikeia Antik Kenti’nde başladı. Stratonikeia’dan Lagina Kutsal Alanı’ndaki Hekate Tapınağı’na getirilmesinin canlandırıldığı sahnenin çekimlerini, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl ile Stratonikeia – Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt izledi.

“Süper Ay” manzarasında gerçekleştirilen çekimler, renkli görüntülere sahne oldu.

Çekimlerin ardından açıklamalarda bulunan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, “İlçemiz, kültür turizmi açısında birçok zenginliğe sahip. Bunlardan en önemlisi de Stratonikeia Antik Kenti’dir. Yatağan Belediyesi olarak Stratonikeia’daki çalışmaları destekliyoruz ve çalışmaları yakından takip ediyoruz. Buradaki çalışmalarla birlikte ilçemize gelen turist sayısının artarak Yatağan’a ekonomik açıdan büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda da gerekli tanıtım çalışmalarına ağırlık vermiş bulunmaktayız” dedi.

Kazı Başkanı Söğüt de, “Hem Stratonikeia’da hem de Lagina’da çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Yaptığımız çalışmaların tanıtımı, bizim için çok önemli. O yüzden belgeseller bizim için büyük önem taşıyor. Belgesel ekibi burada geniş çaplı çekimler gerçekleştiriyorlar, bizler de kendilerine gereken desteği veriyoruz. Umarız emeklerinin karşılıklarını alırlar ve Stratonikeia ve Lagina’nın tanıtımına katkı sağlarlar” diye konuştu.

Stratonikeia’nın 3 bin 500 yıldır aralıksız yaşamın sürdüğünün altını çizen Yönetmen Karslıoğlu ise, Stratonikeia ve Lagina’ya hayran kaldığını söyledi.

Karslıoğlu, yaptığı açıklamada, “Kültürler burada üst üste birikmiş. Burada hala yaşayan bugünün insanları var. Dört aile var. Bazı nedenlerle köy birkaç defa taşınmış ama o yaşanabilirliğini hiç kaybetmemiş. Hatta buraya bir dönüş söz konusu olacaktır. Hem eskiden yaşayanlar dönüyor hem ilk defa görenler burada yaşamak istiyor. Bu hem Stratonikeia tarih ve kültür kenti için çok önemli hem de Yatağan için çok önemli. Yatağan turizmi için burası inanılmaz bir yer.

Gece gündüz fark etmeksizin çekimlerin yoğun bir tempoyla geçtiğini kaydeden Karslıoğlu, projenin kasım ayında tamamlanmasının planlandığını ve belgeselin ilk gösteriminin Stratonikeia’daki tiyatroda gösterimini yapmayı hedeflediklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68