Stratonikeia Antik Kenti’ne 5,5 milyon liralık yatırım

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yapılacak çalışmalar için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın sağladığı yaklaşık 5,5 milyon liralık yatırımın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Burak Alper Kuş
Stratonikeia Antik Kenti’ne 5,5 milyon liralık yatırım

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yapılacak çalışmalar için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın sağladığı yaklaşık 5,5 milyon liralık yatırımın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Hasan Şar Evi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Koray Özcan, Yatağan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, GEKA yetkilileri ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanan yaklaşık 3 milyon liralık yatırımla Stratonikeia Tiyatrosu Düzenleme ve Cavea ile Orkestranın Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Projesi hayata geçirilecek ve proje kapsamında tiyatronun üst caveasının temizliği ve restorasyonu ile yapının projelerinin hazırlanması ve bütününde koruma onarım uygulamaları gerçekleştirilecek. Proje tamamlandığında bu bölgedeki en büyük tiyatronun kısmi restorasyonu ve konservasyonu yapılarak daha kalabalık insan gruplarının gezip oturabileceği bir yapı ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş olacak.

Yatağan Kaymakamlığı’nın başkanlığında hazırlanan ve GEKA tarafından onaylanan proje kapsamında da Stratonikeia’nın yanı sıra Lagina’da da çalışmalar gerçekleştirilecek. Her iki alanda temizlik, restorasyon, alan düzenlemesi ve tanıtım çalışmaları gerçekleştirilecek. Stratonikeia’da Kuzey Şehir Kapısı ve meydan sütunları ile kanalizasyon sistemi restorasyonu iki farklı alanda mozaik üzerinin çatı ve cam ila kaplanması, Osmanlı Dönemi köy meydanı ve yollarında temizlik ile alan düzenlemesi ve Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli olup restorasyonu tamamlanan Ali Aydın ve Osman Eskişar evleri içinin tefrişine yönelik çalışmalar yer alıyor.

Tanıtım toplantısında konuşan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Stratonikeia Antik Kenti sayesinde Yatağan’daki görevi sırasında hiç sıkılmadığını ve burada sürekli çalışmalar yapılmasının kendisini motive ettiğini söyledi.

Son zamanlarda Stratonikeia’da kayda değer çalışmalar yapıldığını anlatan Çiçek, “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün projesi kapsamında antik tiyatronun restorasyonu yapılacak. Bakanlık desteğiyle birlikte 3 milyon liraya yakın katkı söz konusu olacak. Yine Yatağan Kaymakamlığı’nın başkanlığını yürüttüğü diğer projede ise Bereket Enerji’ye teşekkür etmek istiyorum. Bereket Enerji, bizim yüzde 25’lik eş finansman desteğini sağladı. O da yaklaşık 500 bin liraya tekamül ediyor. Bu projemiz de eş finansman desteğiyle yaklaşık 2 milyon 300 bin liralık yatırım sağlayacak. İki proje sayesinde Stratonikeia’ye 5 milyon liranın üzerinde bir yatırım gelecek. Bunu sağlayan GEKA’ya da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Stratonikeia’ya yapılacak yatırımın kendisini çok mutlu ettiğini belirten Bilal Söğüt ise, “Uzun zamandır kentte yürüttüğümüz çalışmalarla başarılı işler çıkardık. Ama son yılımızdaki heyecanımız biraz daha farklı. Kaymakamımızın desteğiyle GEKA’ya başvurduk. Biz burayla ilgili bir şeyler yapmak istiyoruz. Sadece bu hamam, Hasan Şar Evi yetmez, burada daha farklı bir şeyler yapalım diyorduk. Hamamı GEKA ve üniversiteyle birlikte yapmıştık. Şimdi Kuzey Cadde’yi inanılmaz bir hale getireceğiz. Ben bunlardan inanılmaz haz alıyorum” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68