Stratonikeia kavşağı bilmecesi çözülemiyor!

Dünyanın en büyük mermer kentlerinden biri olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti’nin girişine yapılması planlanan kavşağın tamamlanmaması, antik kentin ziyaretçilerini tehlikeye atıyor.

Stratonikeia kavşağı bilmecesi çözülemiyor!
 İçinde bulunan tarihi kalıntıları ve kazı ekibi tarafından yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları, Eskihisar Mahallesi’ndeki “Gladyatörler Şehri” Stratonikeia’nın her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çekiyor. Kurulduğu günden bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan antik kent, Türkiye’nin benzersiz kentlerinden biri olarak gösteriliyor.

Antik ve Osmanlı dönemi yapılarının yan yana görülebildiği nadide kentlerden biri olan ve farklı özellikleri nedeniyle 2015 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne giren Stratonikeia’da, Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığındaki ekip, her yıl farklı bir yapıyı ortaya çıkartarak, restorasyonlarını gerçekleştiriyor. Kazı ekibi, geçen yıl antik dönemin en büyük tuvaletlerinden birini buldu ve büyük bir kısmını da gün yüzüne çıkardı.

Ama kazı alanındaki bu başarılı çalışmalar, karayolundaki bazı aksaklıklar ve çevrede dikkat çekici uyarı tabelası eksiklikleri nedeniyle çok fazla ziyaretçi çekemedi.

Kazı Başkanı Söğüt’ün de en çok üzerinde durduğu konulardan biri olan antik kentin içerisinden geçen yolun kent dışına taşınması yaklaşık 7 ay önce gerçekleşti. Fakat bu geçen süre zarfında, bölgeye yapılması planlanan kavşağın inşası bir türlü tamamlanamadı.

Yatağan’dan Milas istikametine gitmekte olan vatandaşlar, antik kenti ziyaret etmek istediği takdirde, refüje dökülen toprak üzerinden kontrolsüz bir şekilde geçmek zorunda kalıyor. Refüjdeki toprak birikintisini göremeyen ziyaretçiler ise, yeni yapılan yolun sonundan kontrolsüz bir şekilde karşı istikamete geçiş yapıyor. Bu durumlar da trafik kazalarına davetiye çıkarıyor.

Stratonikeia’nın ziyaretçileri ve bölge halkı, yapımı süren kavşak çalışmasının bir an önce tamamlanarak hizmete girmesini talep ederken, mevcut durumu, “tarihi ayıp” olarak yorumluyor.

Antik Kentin Kazı Başkanı Söğüt ise, kavşağın tamamlanmasını kendisinin de çok istediğini, karayolu yetkililerinin sürekli yoğun bir çalışma içinde olduklarını ve en kısa zamanda Stratonikeia Antik Kenti’ne yakışır bir kavşak düzenlemesinin levhaları ile bitirilmesini beklediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95