Stratonikeia Tarihe Işık Tutmaya Devam Ediyor

Stratonikeia Tarihe Işık Tutmaya Devam Ediyor

Stratonikeia Tarihe Işık Tutmaya Devam Ediyor

Eskihisar Köyü'nde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları, 110 kişilik ekip ile hummalı bir şekilde 7 noktada devam ediyor.

“Bugüne kadar yapılan kazılarda çıkarılan binlerce eser, müzeleri doldurdu. Temennimizin, buraya da bir müze açılarak çıkan eserlerin kendi çıktıkları yerde sergilenmesidir” diyen, Stratonikeia Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Bilal Söğüt; “Stratonikeia, dünyanın en büyük mermer kentlerinden biri olup, içerisinde antik tiyatro, meclis, gymnasion, hamam, belediye binası gibi birçok tarihi eserin yanı sıra, Osmanlı mimarisini de bir arada barındıran bir Antik Kent'tir. Kazılar şu anda 15 ayrı üniversiteden 50 öğrenci ve 60 işçi olmak üzere 110 kişiyle, Kuzey Kapısı, Agora, Tiyatro, Doğudan Batıya Giden Yol ve toplam 7 yerde devam ediyor. Temennimiz, en kısa sürede Yatağan'a bir müze yapılmasıdır. Çünkü her tarihi eser, kendi çıktığı yerde sergilenirse daha güzel ve anlamlı olur" dedi.

EN GENİÅž YOL

Stratonikeia Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, kazı çalışmasının devam ettiği Batı'dan doğuya giden yolun 15 metre genişliğinde antik kentte en geniş cadde olduğunu belirtti. Söğüt, ekibimizle bir taraftan çok yönlü kazı çalışmaları yaparken bir taraftan da tüm çıkarılan eserler kayıt altına alınıyor ve envanteri çıkarılıyor. Kazı çalışmaları okullar kapanınca da devam edecek. Ancak antik kente gelen karayolunun girişinde her ne kadar araç geçecek kadar yer olsa da yol kapalı levhaları görüldüğü için ziyaretlerde azalma var' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90