Stratonikeia Tarihi Festivalle Canlanacak

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yatağan Belediyesi, Yatağan 23 Nisan Ortaokulu, Muğla Müze Müdürlüğü ve projenin İtalyan ortakları işbirliğiyle 2011 yılından itibaren yürütülen “Geçmişini Bilmeyen Geleceğini Bilemez, Öyleyse Tarihle Öğret” adlı Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi kapsamında Yatağan’ın tarihi değerleri Stratonikeia ve Lagina antik kentleri “Archetory Festivali”ne ev sahipliği yapacak ve festival yarın sabah saat 8:30’da Lagina’dan Stratonikeia’ya yapılacak olan yürüyüşle başlayacak.

Stratonikeia Tarihi Festivalle Canlanacak
  

2011 yılında itibaren yürütülen “Geçmişini Bilmeyen Geleceğini Bilemez, Öyleyse Tarihle Öğret” adlı Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi kapsamında Stratonikeia ve Lagina antik kentleri, yarın sabah saat 8:30’da başlayıp Cuma akşamı saat 17:00’ye kadar devam edecek olan “Archetory Festivali”ne ev sahipliği yapacak.

Festival, yarın sabah saat 8:30’da Lagina Antik Kenti’nden Stratonikeia’ya yapılacak olan kutsal yürüyüşle başlayacak ve festival programının tamamı Stratonikeia Antik Kenti’nde devam edecek.

Yarın saat 8:30’da yapılacak olan yürüyüşün ardından festivalin resmi açılışı saat 09:30’da Stratonikeia Antik Kenti’nde yapılacak ve program; anahtar teslimi, proje ve ortakların tanıtımı, Stratonikeia ve Herculenum antik kentlerinin tanıtımı, resim sergisi, örnek kazı çalışmaları, Stratonikeia Antik Tiyatro’da konser, Gladyatör Akhilleus Koşusu, proje çıktılarının sergilenmesi ve tiyatro gibi etkinliklerle 2 gün boyunca devam edecek ve etkinliklere projenin İtalyan ortakları da eşlik edecek.

Proje hakkında yetkililer tarafından yapılan açıklanmalarda, geçmişte farklı coğrafyalarda aynı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, benzer tarihi-kültürel değerlerin izlerini taşıyan iki ülkenin tarih ve kültür paylaşımını sağlamanın amaçlandığı belirtilerek; “Stratonikeia Antik Kenti, uzun tarihi sürecinde antik dönem, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi olmak üzere üç farklı döneme şahitlik etmiş. Bu dönemlere ait önemli kanıtları barındırdığından dünyada eşine az rastlanır tarihi kentlerden biri olarak bilinmektedir. Dünyanın en büyük mermer antik kenti olan Stratonikeia, M.Ö. 3. yüzyılda Antik Roma uygarlığını, ardından Osmanlı kültürünü ve Cumhuriyetin ilk yıllarını kentin dokusunda bir araya getirmiş tek örnektir. Mimarisi, sokakları, sütunları ve kemerleri ile bu üç uygarlığın temsilcisi olmuştur. Proje ile ilimizin saklı mirası olan bu tarihi kenti, bölge halkına tanıtmak, sonraki kuşaklara aktararak tarih bilinci oluşturmak ve uluslararası alana taşımak hedeflenmiştir” deniliyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2013, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER