Stratonikeia tiyatrosunda çalışmalar devam ediyor

Yatağan’ın Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’ndeki 2 bin 200 yıllık tiyatroda çalışmalar yılın 12 ayı sürüyor. Depremde zarar görmesinin ardından 1355 yıldır kullanılmayan tiyatro, çalışmaların ardından aslına uygun tiyatro olarak hizmet verecek.

Stratonikeia tiyatrosunda çalışmalar devam ediyor

UNESCO Kültürel Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve dünyanın en büyük beyaz mermer kenti olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti'nde 12 ay kazı çalışması yürütülüyor.

Kurulduğu günden bu yana aralıksız iskanın bulunduğu dünyadaki nadir yerlerden biri olan Stratonikeia, Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve cumhuriyet dönemlerine ait eserleri barındırıyor.

Kentin önemli alanlarından biri olan tiyatroda, ekiplerin çalışmaları aralıksız sürüyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı’nda antik dönemlerden günümüze yapılarda arkeolojik, araştırma, konservasyon, restorasyon ve çizim çalışmaları yürütülmektedir. Kentte hiç ara verilmeden 12 ay boyunca çalışma yapılmaktadır. Bu yapılardan birisini Stratonikeia tiyatrosu oluşturmaktadır. Stratonikeia tiyatrosu, kentin güneyindeki Kadıkulesi Tepesi’nin başladığı doğal yamaca Greko-Romen tipinde, çift diazomalı ve 12 bin kişilik inşa edilmiştir. Orkestra, sahne binası ve oturma sıralarındaki kazı çalışmaları tamamlanmış ve buradaki konservasyon, restorasyon, anastylosis ve çizim çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında, tüm bloklar tek tek elden geçirilerek, temizlenmekte, restore edilmekte, özel aletler ile taranmakta, çizimi yapılmakta ve orijinal yerlerine yerleştirilmek üzere hazır hale getirilmektedir” diye konuştu.

Tiyatrodaki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 1355 yıl sonra yeniden tiyatroda oyunlar sergilenebileceğinin altını çizen Söğüt, “Antik dönemde MS 139 ve MS 365 yıllarında iki büyük deprem geçiren tiyatro, MS 365 depreminden sonra günümüze kadar hiç kullanılmamıştır. Burada orijinal şekli muhafaza edilerek, restorasyon çalışmaları yapılmaktadır. Antik dönemde bu tiyatro edebi gösteriler ve müzik yarışmalarında kullanılmıştır. Burada hiç gladyatör gösterisi yapılmamıştır. Gladyatör gösterilerinin yapıldığı başka bir yapı bulunmaktadır. Restorasyonu tamamlandıktan sonra antik dönemde olduğu gibi tiyatroya uygun gösteriler için kullanılması düşünülmektedir” dedi.

Söğüt, bunun 3 milyon liralık bir proje olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:
“Tiyatroda, Muğla Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kazı Başkanlığı olarak Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) projesi yürütülmektedir. Bu projenin eş finansmanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Yapılan çalışma ile üst oturma sıralarının belirli ölçüde restorasyonun yapılması planlanmaktadır.  Tiyatroda ayrıca Kazı Başkanlığı olarak da bir ayrı bir çalışma yürütülmektedir. Kazı Başkanlığı ve GEKA projesi kapsamında olmak üzere iki ayrı vinç ile tiyatro çalışmaları devam etmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68