Stratonikeia ve Lagina için konseylerden destek istedi

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 18’inci Genel Kurulu’na katılan Yatağan Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, ilçedeki tarihi kentlerin tanıtımı için genel kurula katılan konseylerden destek istedi.

Stratonikeia ve Lagina için konseylerden destek istedi
 Türkiye Kent Konseyleri Platformu 18’inci Genel Kurulu, 16-17 Nisan tarihlerinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde düzenlendi.

Genel Kurula, Türkiye’deki kent konseylerinin başkan ve temsilcileri katılırken Yatağan Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan da genel kurula katılanlar arasında yer aldı.

Arslan, Genel Kurul sırasında bir konuşma yaparak Yatağan’ı tanıttı ve ilçede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Öte yandan Arslan, Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı’nın tanıtımı için Genel Kurul’a katılan konseylerden destek istedi.

Genel Kurul’un sonunda, “Türkiye Kent Konseyleri Platformu Sonuç Bildirgesi” oybirliği ile kabul edildi.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu Sonuç Bildirgesi’nde, ülkede barış ortamının sağlanması, büyükşehir belediyesi statüsü kazanan yaz-kış nüfus dengesizliği yaşayan şehirlerin bütçe sorunlarının çözülmesi, tarihi, kültürel, doğal ve çevresel varlık ile değerlerin korunması, kentlere dair yapılacak tüm planların hazırlanma sürecinde yerel sivil kuruluşların da görüşünün alınması, yatırım yapılması planlanan bölgelerde yerel dinamiklerin görüşlerinin alınması, kent konseyleri arasındaki dayanışmanın artırılması ve üretim temelli çağdaş, bilimsel bir eğitimin sisteminin Türkiye’de yeniden gündeme alınması hakkındaki maddeler yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68