Stratonikeia ve Lagina, korona virüse karşı dezenfekte edildi

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı, korona virüsüne karşı dezenfekte edildi.

Stratonikeia ve Lagina, korona virüse karşı dezenfekte edildi

Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti ve Turgut Mahallesi’ndeki Lagina Kutsal Alanı’ndaki tarihi yapılar, kazı evleri, Şaban Ağa Camisi, Selçuk Hamamı ve kazı ekibinin kullandığı tüm alanlar, Yatağan Belediyesi ekipleri tarafından dezenfekte edildi.

Stratonikeia ve Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, salgın nedeniyle her iki tarihi ören yerinin de ziyarete kapalı olduğunu söyledi.

Stratonikeia ve Lagina’nın dezenfekte çalışmalarını gerçekleştiren Yatağan Belediyesi’ne teşekkür eden Söğüt, “Her iki tarihi yerde gerekli tedbirleri aldık. İlaçlama çalışmaları belirli aralıklarla devam edecek. Kazı çalışmalarındaki işçiler koronavirüs tedbirleri kapsamında çalıştırılmıyor. Kazı evi ve laboratuvarları tamamen boş bırakmamak için güvenlik amaçlı dönüşümlü olarak uzman kazı heyet üyeleri alana gitmektedir. Tedbirler kapsamında her iki tarihi yerimiz ziyaretçiye kapatıldı. Vatandaşlarımızdan bu süre zarfında zamanlarını evde geçirmelerini ve virüsün yayılmasına engel olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68