18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Stratonikeia ve Lagina kutsal alanlarına “Bereket” yağacak

Bereket Enerji Grubu, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia ve Lagina Antik Kentlerinin çevre düzenlemesi ve tanıtım çalışmaları için Yatağan Kaymakamlığı ile kazı başkanlığının Güney Ege Kalkınma Ajansı’na sunduğu projenin yüzde 25’ini karşılamak için protokol imzaladı.

23 Mart 2018 Cuma 09:02
Bu haber 1542 kez okundu
Stratonikeia ve Lagina kutsal alanlarına “Bereket” yağacak

Yatağan Kaymakamlığı ve Stratonikeia Antik Kenti ile Lagina Kutsal Alanı’nın kazı başkanlıkları, tarihi kentlerdeki çevre düzenlemesi, tanıtım, geliştirme çalışmalarına ilişkin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)  2018 yılı Kültür Turizminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında proje hazırladı.

Üst limitin 2 milyon lira olduğu proje desteğine, eş finansman desteği sağlayan Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’nin de sahibi olan Bereket Enerji Grubu ile Yatağan Kaymakamlığı arasında projenin maliyetinin yüzde 25’inin Bereket Enerji Grubu tarafından karşılanması için protokol imzalandı.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek’in makamında düzenlenen törene, Çiçek’in yanı sıra Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Enerji Direktörü Serdar Toprak ve Maden Direktörü Yüksel Akın katıldı.

Burada konuşan Kaymakam Çiçek, Yatağan’ın kültürel anlamda dünya çapında önemli antik kentlere sahip olduğunu söyledi.

İlçedeki tarihi yapıların tanıtılmasıyla Yatağan’a olan ilginin giderek artırılmasının hedeflendiğini belirten Çiçek, “Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) 2018 yılı Kültür Turizminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Yatağan Kaymakamlığı ile Stratonikeia ve Lagina Antik kentlerinin kazı başkanlıklarıyla birlikte çevre düzenlemesi, tanıtım, geliştirme faaliyetleri projesine ilişkin bir proje hazırladık” dedi.

Çiçek, yaptıkları görüşmeler neticesinde Bereket Enerji Grubu’nun projeye eş finansman sağlayan iştirakçi olarak katılacağını kaydederek, “Yatağanımızın bölgesel kalkınması noktasında Bereket Enerji Grubu bugüne kadar birçok alanda desteklerini sürdürmektedir. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Bereket Enerji Grubu, Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı’nın turizme kazandırılması noktasında da bu proje marifetiyle bizlere destek olacak. İlçem adına Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu’na, aynı zamanda Yatağan Termik Santralinin enerji ve maden direktörlerine de şükranlarımı iletiyorum” diye konuştu.

Enerji Direktörü Serdar Toprak da, kömür ocaklarında yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerle, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğünün dolaylı yollardan Yatağan’a kültürel hizmetler anlamında önemli katkılar sağladığını söyledi.

Maden direktörü Yüksel Akın ise, Bereket Enerji Grubu olarak Yatağan’a gereken özeni gösterdiklerini ve Yatağan için yaptıklarını hizmetlerin bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV