Stratonikeia ve Osman Hamdi Bey için seferberlik!

Yazar ve Sunucu Ece Vahapoğlu ile EPOS 7, Yatağan sınırları içerisinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti ile Osman Hamdi Bey Konağı’nın tanıtılması için girişimlere başladılar.

Stratonikeia ve Osman Hamdi Bey için seferberlik!
 Şanlıurfa’da yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğundan biri olan Göbeklitepe’nin tanıtımı için Doğuş Grubu tarafından hazırlanan “Dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe” projesinin koordinatörlüğünü üstlenen Yazar ve Sunucu Ece Vahapoğlu ile kültürel emanetleri korumak, kültür sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla 7 iş kadını tarafından kurulan Etnik Popüler Sanatlar Derneği (EPOS 7) Yatağan’a gelerek incelemelerde bulundu.

İncelemelere, EPOS 7 adına Kurucu Başkan Zafer Kozanoğlu ile Yönetim Kurulu Üyesi Berna Ülger katılırken, incelemeler neticesinde Eskihisar Mahallesi’nde bulunan dünyanın en büyük mermer kenti Stratonikeia Antik Kenti ve Turgut Mahallesi’nde bulunan Osman Hamdi Bey Konağı’nın tanıtımı için girişimlere başlanması kararı alındı. Bu karar doğrultusunda, Stratonikeia’da yürütülen kurtarma çalışmaları ile Osman Hamdi Bey Konağı’ndaki yenileme çalışmalarına ekipman desteği sağlanacağı öğrenildi.

Heyete, Yatağan’daki gezileri sırasında Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz eşlik ederken, heyetin Yatağan’daki kültürel mirasa hayran kaldıkları öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2014, 17:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal Söğüt
Bilal Söğüt - 7 yıl Önce

Stratonikeia için çok güzel bir gelişme

SIRADAKİ HABER

banner68