Stratonikeia’da 87 yıl sonra Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunarak koruma altına alınan cumhuriyetin 10’uncu yılı dikilen anıt taş, 87 yıl sonra yeniden Cumhuriyet Bayramı törenine ev sahipliği yaptı. Düzenlenen törende, anıt taşa çelenk sunuldu.

Stratonikeia’da 87 yıl sonra Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Stratonikeia Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında bulunan ve korumaya alınarak antik kentin girişinde sergilenen cumhuriyetin 10’uncu yılında dikilen anıt taşta, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında çelenk töreni düzenlendi.

Son zamanlardaki kazılar ve restorasyonlarla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen Stratonikeia’ya gelenleri karşılayan anıt taşta düzenlenen törene, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Resul Murat Kılıçarslan, Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Eskihisar Mahallesi Muhtarı Cafer Ateş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk sunuldu.

Törenin ardından açıklamalarda bulunan Kazı Başkanı Söğüt, Stratonikeia’nın tanıtımı için bu tür etkinliklerin sürekli düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Kazı çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkartılan en önemli eserlerden birinin de cumhuriyetin onuncu yılında köy meydanına dikilen anıt taş olduğunu belirten Söğüt, “Cumhuriyetimizin onuncu yılında dikilen anıtta, tıpkı o günlerdeki heyecanla 87 yıl sonra tören gerçekleştirdik. İlçede gerçekleştirilen resmi törenin ardından burada da sembolik bir törenin düzenlenmesi bizleri çok mutlu etti. Umarım bundan sonra her Cumhuriyet Bayramı’nda, buradaki anıt taşta bir tören düzenlenir” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68