Stratonikeia’da Archetory Festivali

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Yatağan İlçesi’ndeki dünyanın en büyük mermer kenti olan Stratonikeia Antik Kenti’nde “Geçmişini Bilmeyen Geleceğini Bilemez, Öyleyse Tarihle Öğret” adlı Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi kapsamında “Archetory Festivali” düzenlenecek.

Stratonikeia’da Archetory Festivali
 Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, festivalin projenin uluslararası tabandaki İtalyan ortakları ile yapılacağı belirtildi. İngilizce arkeoloji (archaeology) ve tarih (history) kelimelerinin birleştirilmesiyle adını alan projenin faaliyetlerine 2011 yılında başlandığı, projede geçmişte farklı coğrafyalarda aynı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, bu nedenle benzer tarihi-kültürel değerlerin izlerini taşıyan iki ülkenin tarih ve kültür paylaşımını sağlamanın amaçlandığı ifade edildi.

Stratonikeia Antik Kenti’nin proje çalışma alanı olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Stratonikeia Antik Kenti, uzun tarihi sürecinde antik dönem, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi olmak üzere üç farklı döneme şahitlik etmiş. Bu dönemlere ait önemli kanıtları barındırdığından dünyada eşine az rastlanır tarihi kentlerden biri olarak bilinmektedir. Dünyanın en büyük mermer antik kenti olan Stratonikeia, M.Ö. 3. yüzyılda Antik Roma uygarlığını, ardından Osmanlı kültürünü ve Cumhuriyetin ilk yıllarını kentin dokusunda bir araya getirmiş tek örnektir. Mimarisi, sokakları, sütunları ve kemerleri ile bu üç uygarlığın temsilcisi olmuştur. Proje ile ilimizin saklı mirası olan bu tarihi kenti, bölge halkına tanıtmak, sonraki kuşaklara aktararak tarih bilinci oluşturmak ve uluslararası alana taşımak hedeflenmiştir.”

16-17 Mayıs’ta düzenlenecek festival kapsamında Lagina Antik Kenti’nden Stratonikeia Antik Kenti’ne kutsal yürüyüş, Stratonikeia da anahtar teslimi, proje ortaklarının tanıtımı, örnek kazı çalışmaları, Stratonikeia Antik Kenti’nde konser, Gladyatör Akhilleus koşusu ve tiyatro gösterimi yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2013, 19:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER