STRATONİKEİA'DA ARKEOLOJİK KAZILAR!

STRATONİKEİA'DA ARKEOLOJİK KAZILAR!

STRATONİKEİA'DA ARKEOLOJİK KAZILAR!

Stratonikeia Antik Kenti,nde her yıl arkeolojik kazılar yapılır.

Bu kazılarla da, 2 bin 500 yıllık tarih gün ışığına çıkarılarak, ülkemiz kültür turizminin hizmetine sunulur.

Bu yılki arkeolojik kazıların en önemli özelliği ise, günümüzden bin 675 yıl öncesine ait bir kilisenin ortaya çıkarılması ve bu kilisenin bulunduğu alanda da yenileme çalışmalarına devam edilmesidir.

Stratonikeia Antik kenti, tarihte 70 bin nüfusu barındıran ve Karia döneminin en büyük kentlerinden birisi olarak bilinmektedir.

Karia ve Likya dönemine başkentlik etmiş bir yörede bulunan Muğla ili, çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyan 195 tarihi antik kentiyle, Ege Bölgesi'nin ve Batı Anadolu'nun açık hava müzesi gibidir.

Geçtiğimiz hafta içinde, Muğla Valisi Stratonikeia antik kentinde sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarıyla, yenileme çalışmalarını yerinde inceleyerek di.

Bu inceleme sırasında da, kazı başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt'ten ortaya çıkarılan tarihi eserler ve kazı çalışmaları hakkında bilgi alan Muğla Valisi Fatih Åžahin, "Ne zaman Stratonikeia 'ya gelsek, ortaya çıkarılmış ve geçmişin tarihine ışık tutan eserler ile karşılaşıyoruz. El birliğiyle Stratonikeia Antik Kenti'ni en iyi şekilde tanıtmalıyız ifadesini kullandı Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, Vali Åžahin'e eşlik etti. Kazı Başkanı Doç. Dr. Söğüt, Vali Åžahin ve beraberindeki heyete kuzey giriş kapısı, 2 bin 500 yıllık kanalizasyon sistemi, meclis binası, kazı evi deposu, antik tiyatro ve 1675 yıllık kilisenin bulunduğu kazı alanı hakkında bilgiler verdi.  Muğla Valisi Fatih Åžahin, "Ne zaman Stratonikeia'ya gelsek, ortaya çıkarılmış, geçmişin tarihine ışık tutan eserler ile karşılaşıyoruz. El birliğiyle medyanın da desteğiyle Stratonikeia Antik Kenti'ni en iyi şekilde tanıtmalıyız. Bu çalışmalar kapsamında şu an gündemde olan bir 'Kültür Yolu' projemiz var. Belen Kahvesi'nden başlıyor ve Stratonikeia Antik Kenti'nde sona eriyor. Bu projeyi de yakın zamanda hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Kültür projesi içinde Stratonikeia Antik Kenti'nin önemli bir yeri var. Çünkü birbirinden farklı birçok medeniyeti içinde barındırmış bir antik kent. Muğla'da turizmi 12 aya yayma çalışmaları kapsamında Stratonikeia Antik Kenti de turizmden gereken payı almalı. Turizme açılacak olan bu yerler ile çeşitlilik artacak" ifadesini kullandı.  Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, bu yılki kazı çalışmalarında İsa ve Mikail adına yapılmış kiliseler olduğuna dair kalıntılar ortaya çıkardıklarını hatırlatarak, "O dönemde yaşayan zenginler tüm mal varlıklarını bölgenin düzenlenmesi için kullanmışlar. Biz burada en eski bir kilise olduğunu düşünüyorduk. Yaptığımız kazılar sonucu 325 yılında inşa edilmiş bir kilise bulduk. Kilisenin 35 yıl kullanılıp, yıkılmış olduğunu belirledik. O dönemde İslamiyet olmadığı için semavi dinine inananlar burada ibadet ediyormuş. Bu kilise şu an 1675 yıllık. En kısa zamanda kiliseyi tamamen ortaya çıkarıp, yerli ve yabancı turistlerin gezip, görmeleri için ziyarete açmayı planlıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Muğla'nın ve Yatağan'ın tarihi zenginliklerinden birisi olan Stratonikeia'da, 1968 yılından b.eri sürekli arkeolojik kazılar yapılıyor.

 Bu kazılarda ortaya çıkarılan taşınabilir kıymetli tarihi eserler, Muğla Müzesinde koruma altına alınırken, taşınmaz tarihi eserler ise, numaralanarak ilerideki yenileme çalışmaları için yerinde korunuyor.

Tarihi antik kent, Muğla Valiliği'nin uygulamaya koyduğu “Kültür Yolu Projesi”nin de önemli uğrak noktasını oluşturuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68