Stratonikeia’da Endişeli Bekleyiş!

Yatağan-Milas Karayolu’ndaki çalışmalar sürerken yeni yol, Stratonikeia Antik Şehri’nin ardından geçecek. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sırasında Stratonikeia Yolu’na dolgu amaçlı dökülen atık toprağın, yağmurla beraber tehlike oluşturabileceği düşünülüyor.

Stratonikeia’da Endişeli Bekleyiş!
 Yatağan-Milas Karayolu’nda yürütülen genişletme çalışmalarında sona gelindi. Son olarak Eskihisar Köyü ile Milas arasındaki kısım neredeyse tamamlanırken, Eskihisar’ı Yatağan’a bağlayan yoldaki çalışmalar da başlandı. Yeni yolun, Stratonikeia Antik Kenti’nin ardına taşınmasıyla daha sağlıklı bir ulaşım sağlanacak.

Yolun taşınması çalışmaları sürerken dolgu amaçlı dökülen dekapaj atıklarıyla oluşturulan geçici yol, havanın da bozulmasıyla endişelere sebep oldu.

Eskihisar Köyü’ne bağlı Stratonikeia Antik Kenti’nde ikamet eden, çoğunluk 80 yaşını geçkin yaklaşık 12 kişi evlerini karayoluna bağlayan yolun yağmurla birlikte çamura dönüşmesinden korkuyor. Yağmurun yağmasıyla birlikte çamur deryasına döndüğü iddia edilen yolda arabaların geçemediğini söyleyen vatandaşlar, olası bir durumda ambulansın bile evlerin bulunduğu kısımlara yaklaşamayacağını söylediler.

Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan Stratonikeia Cafe İşletmecisi Dursun Oklu, yolun daha sağlıklı bir şekilde ulaşıma açık olabilmesi için yola geçici bile olsa bir çözüm bulunmasını istedi.

Oklu, yaptığı açıklamada; “Yeni yolun yapılması kapsamındaki çalışmalar gereği Stratonikeia Antik Kenti’ni karayoluna bağlayan yolda dolgu çalışmaları yürütülüyor. Bu kısma dökülen topraklar, yağmurun da yağmasıyla birlikte çamur deryasına dönüyor ve araçların geçmesine imkan vermiyor. Bu yüzden vatandaşların antik kente gelmesi zorlaşıyor. Daha önemlisi ise olası bir durumda, bölgede oturan yaşlı insanların ambulansa ihtiyacı olması durumunda ambulansın buraya gelmesi bile imkansız hal alabilir. Bu konunun yetkililer tarafından değerlendirilerek geçici bile olsa bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” dedi. 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER