Stratonikeia’ya gelenleri yenilenen Semerci Ömer Evi karşılayacak

Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan Semerci Ömer Evi, Muğla Valiliği’nin desteğiyle yenileniyor. Kentin girişinde yer alan evin yenilenmesiyle birlikte, Stratonikeia’ya olan ilginin artması hedefleniyor.

Stratonikeia’ya gelenleri yenilenen Semerci Ömer Evi karşılayacak

Eskihisar Mahallesi’ndeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve dünyanın en büyük beyaz mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia Antik Kenti’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Türk Tarih Kurumu, Yatağan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi’nin destekleriyle, kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları sürüyor.

Kente olan ilgi, restorasyon çalışmalarıyla birlikte artmaya devam ederken, Stratonikeia’nın girişinde yer alan Semerci Ömer Evi, Muğla Valiliği’nin desteğiyle yenilenmeye başlandı.

Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Biz Stratonikeia antik kenti ve Lagina Kutsal Alanı’nda antik dönemlerden gönümüze yapılarda arkeolojik kazı, restorasyon ve çizim çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu yapılardan bir grubunu da Stratonikeia’da Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri köy meydanı oluşturuyor” dedi.

Muğla Valisi Tavlı’nın Stratonikeia ve Lagina’ya sağladığı desteklerden dolayı kendisine teşekkür eden Söğüt, “Köy meydanın girişinde bulunan Semerci Ömer evinin kamulaştırılması tamamlanmıştı. Evin projelerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün desteği ile kazı başkanlığı olarak biz hazırladık. Projeler Genel Müdürlüğümüzden ve Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun bulundu ve onaylandı. Şimdi Muğla Valimiz Orhan Tavlı’nın desteği ile bu restorasyon çalışmaları başladı. Bu köy meydanın girişinde ve Şaban Ağa Cami ile Selçuk Hamamı’nın hemen yanında bulunmaktadır. Bu evin restorasyonu tamamlandığında köy meydanın girişi çok güzel olacak. Bu şekilde aşamalı olarak köy meydanında tescilli yapıların restorasyonu tamamlayacak ve köy meydanını eski günlerine kavuşturacağız inşallah. Ben gelişmelerden çok memnunum. Kente gelenlerin, oturmaktan zevk alacakları bir köy meydanı dokusu oluşturacağız. Bize destek verenlere ve ekibime çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68