Süleyman Girgin; 'Bu Bir Halk Hareketidir ve Öylede Kalmalıdır'

Geçtiğimiz Cuma günü 'Gezi Parkı Eylemleri'ne destek amacıyla Yatağan'da düzenlenen yürü-yüşe katılımın beklenen sayıya ulaşamaması, sendikaların yürüyüşe destek vermemesini gündeme getirmiş ve bazı eylemciler tepkilerini dile getirmişlerdi. Konunun gazetemiz aracılığıyla gündeme getirilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin; “Gezi Parkı” direnişinin farklı mecralara çekilmemesi konusunda parti veya kurum flaması ve pankartı taşımayarak göstermiş oldukları hassasiyeti biz de ziyadesiyle taşıyoruz. Bu bir halk hareketidir ve öyle de kalmalıdır” dedi.

Süleyman Girgin;  'Bu Bir Halk Hareketidir ve Öylede Kalmalıdır'
 Geçtiğimiz Cuma günü Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Yatağan'da düzenlenen yürüyüşe sendikaların bire bir destek vermemesi bazı eylemcilerin tepkilerini de beraberinde getirmiş, söz konusu tepkiler gazetemiz tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Tepkilerin merkezinde yer alan Maden-İş Sendikası adına açıklamalarda bulunan Şube Baş-kanı Süleyman Girgin, söz konusu gösterilerin bir halk hareketi olduğunu belirtti ve sendika yönetimi ile pek çok sendika üyesinin eylemlere bireysel olarak destek verdiğinin altını çizerek; “8 Haziran 2013 tarihli Demeç Gazetesi'nde Gazeteci Cavit YILDIRIM kardeşimizin 7 Haziran Cuma günü Yatağan'da yapılan “Gezi Parkı” yürüyüşü ile ilgili sendikalara atfen eylemlere yeterli destek vermediğimiz yönündeki serzenişlerini okuduk.

Bu serzenişten, hak arama mücadelelerinde gözlerin işçileri ve sendikaları araması ve bu konuda beklentilerin yüksek olması bu zamana kadar hak arama mücadelesinde ne kadar doğru işler ve eylemler yaptığımızı da ortaya koyması bakımından gururumuzu okşamıştır.

Gezi parkı direnişi masum, demokratik ve haklı bir direniştir.

Maden-İş Sendikası olarak emek cephesinden bakarak bu konudaki düşüncelerimizi Muğla, Milas ve Yatağan kamuoyu ile geçen hafta içinde yaptığımız basın açıklaması ile paylaşmıştık.

Kaldı ki bizim gerek işyerlerimiz ile ilgili gerekse ülkemizde olup biten haksızlıklar ve anti demokratik uygulamalar karşısında şimdiye kadar vermekte olduğumuz mücadeleler yerel basınımız ve Cavit kardeşimiz de dahil olmak üzere bir çok köşe yazarı arkadaşımız tarafından da destek görmüştür.

Maden işçileri olarak yaşamakta olduğumuz süreci çok iyi bilen Yatağan kamuoyu ve gazeteci arkadaşlarımız bize ödettirilmeye çalışılan bedellerin de bizzat tanığıdırlar.

Bu tür eleştirileri hak eden en son kişinin şahsım ve Maden işçilerinin olduğunu düşünüyorum.

Şu konuda asla tevazu göstermem; Kimsenin konuşmadığı zamanlarda bile biz konuşuyorduk ve meydanlardaydık. Olmaya da devam edeceğiz. 

Birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün “Gezi Parkı” dire-nişinin farklı mecralara çekilmemesi konusunda parti veya kurum flaması ve pankartı taşımayarak göstermiş oldukları hassasiyeti biz de ziyadesiyle taşıyoruz.

Bu bir halk hareketidir ve öyle de kalmalıdır.

Bu ülkenin bir vatandaşı olarak şahsım, yönetim kurulumuz ve katılmak isteyen üyelerimizle birlikte Muğla, Yatağan ve Milas'taki eylemlerde bir arada olmaktayız.

Bu işin Sendikası, Odası, Derneği, Partisi, İşçisi, Memuru, Esnafı, Köylüsü, Öğrencisi olmaz. Halk bir bütündür.

Yatağan işçisi de Yatağan halkının bir parçasıdır. Kamuoyuna Saygılarımızla” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2013, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER