Tarihi Cami Artık Ağlamayacak!..

Çatısı aktığı için Turgut Beldesi halkının su kovalarıyla beraber namaz kılmak zorunda kaldığı 700 yıllık tescilli İlyas Bey Camii'ne Başbakanlık el attı. Bilindiği üzere beldede yaşanan sorun Gazetemiz tarafından gündeme getirilmiş ve konu TBMM gündemini meşgul etmişti. MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan soru önergesine cevap veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç; “En kısa sürede konu çözüme kavuşturulacak, yıpranan oluklar ile kurşun levhaların tamirat ve tadilatları gerçekleştirilecektir” dedi.

Tarihi Cami Artık Ağlamayacak!..
 Yatağan'a bağlı Turgut Beldesi'nde yer alan 700 yıllık tarihi İlyas Bey Camii'nde belde halkının su kovalarıyla beraber namaz kılmak zorunda kalmasına çözüm sözü Başbakan Yardımcısı Bülent Arıç'tan geldi.

Bilindiği üzere; söz konusu cami bir süre önce tadilattan geçirilmiş, ancak tadilatın ardından 700 yıllık yapının çatısının akmaya başlaması tepkileri de beraberinde getirmişti.

Cami tescilli olduğu gerekçesiyle sorunu kendi imkanlarıyla giderme imkanı bulamayan İlyas Bey Cami cemaatinin isyanının Gazetemiz aracılıyla gündeme getirilmesi konunun TBMM'de ele alınmasını sağlarken, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan'ın Meclis'e sunduğu soru önergesine cevap Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan'ın; "Muğla ilimizin Yatağan İlçesine bağlı Turgut Beldesinde yaşayan vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmek için kullandığı İlyas Bey Camii maalesef bakımsızlıktan dolayı çatısı akar halde ibadet için kullanılmaya devam edilmektedir. 700 yıllık geçmişi olan ve tarihi eser olarak tescillenen, bakım ve onarımı gerekli izinlerle yapılmak zorunda olan camiinin bu durumu içler acısıdır.

Ayrıca daha 6 yıl önce Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ile aslına uygun bir biçimde restore edilen İlyas Bey Camii'nin 2 yıldan bu yana çatısının akıyor olması; yani restore edildikten 4 yıl sonra çatısının akmaya başlaması da ilginçtir." İfadelerini kullandığı soru önergesine cevap veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arıç'ın; “"binanın oluklarının yıprandığı ve kurşun levhalardan bir kaçının yerinden kaydığı görülerek, derhal duruma müdahale edilmiştir. En kısa sürede konu çözüme kavuşturulacak, yıpranan oluklar ile kurşun levhaların tamirat ve tadilatları gerçekleştirilecektir." ifadeleri dikkat çekti.

Şimdi ise sorunun kısa süre içinde giderilmesi ve tarihi caminin ibadete elverişli hale getirilmesi bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER