Tarihi Demir Köprü'yü Unutmayalım-Etem Hoşer

Tarihi Demir Köprü'yü Unutmayalım-Etem Hoşer

Tarihi Demir Köprü'yü Unutmayalım-Etem Hoşer

Yatağan-Milas eski karayolu üzerinde bulunan Demir Köprü eski haline getirilmelidir.

Eskiden birçoğumuz bu köprünün üzerinden geçmiştir.

Köprünün yapımını İtalyanlar gerçekleştirirken, yapım yılı bin dokuz yüz on dokuz. O günden beri kamyon kazasının olduğu 2005 yılına kadar sağlam ve ayaktaydı. O güne kadar tarihi dokusunu korumuştu. Kazadan sonra günümüze kadar onarımı gerçekleşemedi.

Bir vatandaş olarak Demir Köprü'nün eski haline getirilerek tarihi yapısının korunmasını isterim. Çünkü bu bir milli servettir.

Hepimiz biliyoruz, bir ara Demir Köprü yapılıyor dendi ama sonra duyduğumuz kadarıyla yapımı iptal olmuş.

Önce belediyenin ilgilendiğini duyduk, belediyenin imar kapsamı içinde olduğunu duyduk. Başka ilgili kurumların da ilgilendiğini duyduk. Fakat köprünün durumu bir türlü çözüme kavuşturulamadı sanırım. Ama ilgili makamların bu sorunu bir çözüme kavuşturacağından umutluyum.

Kısa zaman içerisinde İtalyanlarla sıkı dostluklar kuruldu. Belediyemiz tarafından kısa zaman önce bir heyet İtalya'ya gitti. Çok iyi karşılanmışlar. İtalyanlar da ilimize ve ilçemize gelerek tarihi yerlerimizi gezmişler ve görmüşler. İlçemizdeki yerel gazetelerden İtalyan misafirlerimizin çok memnun ayrıldıklarını duyduk. Bizler de misafirimiz olmalarından dolayı çok mutlu olduk. İtalyanlar, ilçemize geldikleri sırada atalarının ilçemizde yaptıkları Demir Köprü'yü de yenilenmiş ve onarılmış haliyle görmeleri çok iyi olurdu.

Tarihi Demir Köprü, Yatağanımız için bir semboldür. Hatta Yatağan Belediyesi'nin sembolünün içerisinde de yerini almıştır.

Demokrasilerde çare tükenmez diye bir söz vardır. Yetkili makam sahiplerine bir ricam var; tarihi Demir Köprü'nün onarımı bir an önce gerçekleşsin. Tarihini bilmeyen, koruyamayan geleceğini bilemez.

Saygılarımla...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95